Anadolu’da 700 yıllık bir gelenek: Esnaf duası

 

Esnafımızın asırlara dayanan gelenekleri, geçmiş deneyimler ışığında bizlere her zaman değerli öğretiler sunar, her daim konuşulur ve nesilden nesile aktarılır. Yeni blog içeriğimizde bunlardan biri ile karşınızdayız. Bolu’nun “sakin şehir” olarak bilinen ilçesi Mudurnu’da 700 yıldır sürdürülen esnaf duası, ahilik kültürünün bir parçası olarak bugüne kadar ulaşmayı başaran bir gelenek. Geçtiğimiz yıllarda bir kültür mirası olarak Unesco’ya da aday olan bu geleneği yakından inceledik. Gelin, sizlerle birlikte esnaf duasına ortak olalım ve onu yakından tanıyalım. 

Şekerci Esnafının Dillere Destan Lezzetleri

 

Kabul edelim, bazı esnaf kollarının bizdeki yeri bir hayli başka. Bunda, bizlere sundukları ürünlerin veya hizmetlerin katkısı yoktur dersek hata olur. Her daim damak tadımızı tatlı tutan şekerci esnafı da bu esnaf kollarından. Gerek çocuklar gerekse de yetişkinler için harika lezzetlere imza atan bu esnaf kolunun el emeği göz nuru ürünlerine yakından baktık. Hadi, tatlı mı tatlı bir içeriğe birlikte yelken açalım! 

7 Bölgemizin 7 Meşhur Esnafı

 

Ülkemiz, tüm bölgeleri ve bu bölgelerin kültürleriyle birçok farklı dokuya sahip. Bu farklılıkların bereketiyle en çok da esnaflarımızda karşılaşıyoruz. Her bölgenin kendine has özelliğe sahip esnafı var. Biz de ülkemizin 7 bölgesinden tüm bu farklı özellikteki esnafları sizin için listeledik. Gelin, ülkemizin yedi bölgesini turlarken buradaki köklü esnaflara birlikte bakalım.

Esnafımızın Dükkanlarına Verdiği Sıradışı İsimler

 

Dükkanın ismi her esnaf için özel bir anlam taşır. Bu isim üzerine daha dükkan açılmadan uzun uzun düşünülür, eşe dosta danışılır. Sonunda içe sinen bir isim bulununca da o dükkan açılmış gibi sevinir esnafımız. Ülkemizde her ne kadar dükkan isimleri ağırlıklı olarak kişilerin soy isimlerinden ya da yaptığı işten ifadeler barındırsa da öyle isimler var ki gördüğümüzde yüzümüzde bir tebessüm belirir. Biz de esnafımızın bu ilginç isim tercihlerini sizler için derledik. Gelin, ülkemizin dört bir yanından sıradışı dükkan isimlerine beraber bakalım.

Sümerlerden dükkanlara: Nazar boncuğu

 

Nazar boncuğunun kültürümüzdeki yeri bir hayli derin. Bugün evlerden dükkanlara hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bu değerli objenin, mekanları ve orada yaşayan insanları kem gözlerden koruduğuna inanılıyor. Günümüzde esnafın da geçim kaynakları arasında yer alan nazar boncuğunun dünden bugüne hikayesini ve kökenini inceledik. Hadi, bu güzel boncuğun geçmişine yakından bakalım..  

Çamurdan Sanata: Bir Seramik Hikayesi

 

Bugün size Anadolu’nun ortasından tüm dünyaya yayılan bir esnaf zanaatinden bahsedeceğiz. Toprak ve suyun birleşmesi ile doğan seramiğin yolculuğu; önceleri tabak, çanak ve fincan gibi ihtiyaca yönelik eşyaların yapılması ile başlıyor. Daha sonraları seramikten heykeller, vazo gibi dekoratif eşyalar ve takılar üretiliyor. Seramik işçiliğinin tarihi de oldukça eskilere dayanıyor. Bu işçilik, insanlara hem geçim kaynağı hem de sanatsal üretim zemini hazırlıyor. Gelin seramiğin dününe ve bugününe birlikte bakalım.

Esnaf sohbetlerine eşlik eden çayın öyküsü

 

En koyu sohbetlerin, en tatlı dinlenmelerin ve yemek sonralarının olmazsa olmazı olan çay, kültürümüzde oldukça değerli ve özel bir yere sahip. Aynı zamanda ülkemizin en çok tüketilen içeceklerinden olan çayın, çok köklü bir geçmişi de var. Ve elbette bu köklü geçmiş, çaya dair ilginç çok sayıda bilgiyi barındırıyor. Biz de bu güzel içeceğin geçmişten bugüne uzanan hikayesine yakından baktık. Gelin, birlikte dumanı üstünde, lezzetli bir yolculuğa çıkalım. 

Güneydoğu esnafının menüsünden lezzetler

 

Türkiye’nin her bölgesi farklı esnaf lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu bölgelerden biri var ki ülkemizin en meşhur tatları buradan çıkıyor. Hepinizin Güneydoğu dediğini duyar gibiyiz! Güneydoğu mutfağı, Türkiye’den dünyaya açılan birçok lezzetin ilk durağı. Çok eski zamanlardan beri esnaf kültürünün yaşadığı bu bölgede, birbirinden farklı lezzetleri tatmanız mümkün. Gelin, Güneydoğu mutfağına bir de esnafların gözünden bakalım…

Dijital esnaf için yaklaşan önemli tarihler

Esnafımız, sadece fiziksel dükkanında satış yapan kişilerden olmuşmuyor. Bugün, dijital dünyada da ekmeğinin peşinde olan, esnaf olarak nitelendirebileceğimiz çok sayıda kişi bulunuyor. Ve onlar için çok önemli bir dönem kapıda. Yılın son çeyreğinde karşılaştığımız alışveriş dönemleri, tüm esnafımız için oldukça önemli. Önemli satışların yapılabildiği ve hacimli kazançların elde edilebildiği bu önemli alışveriş dönemlerini, gerek fiziksel dükkana sahip gerekse de dijital dünyada varlığını sürdüren esnaflarımız için bir araya getirdik. Listemizin katkı sağlamasını diliyor, derlediğimiz önemli tarihlere göz atmaya başlıyoruz. 

Taşın sanata dönüşme hikayesi

Taş işçiliği için “taşın esere ve hatta sanata dönüşme yolculuğu” ifadesini kullanmak çok doğru olacaktır. Geçmişi Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan bu değerli işçiliğin en nadide eserlerini ülkemiz sınırları içinde görmek mümkün. Taşın incelikle elden geçirildiği ve muhteşem eserlere dönüştüğü taş işçiliğini 5 maddede ele aldık. Gelin, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada büyük saygı gören bu kadim işçiliğe yakından bakalım.