Sümerlerden dükkanlara: Nazar boncuğu

 

Nazar boncuğunun kültürümüzdeki yeri bir hayli derin. Bugün evlerden dükkanlara hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bu değerli objenin, mekanları ve orada yaşayan insanları kem gözlerden koruduğuna inanılıyor. Günümüzde esnafın da geçim kaynakları arasında yer alan nazar boncuğunun dünden bugüne hikayesini ve kökenini inceledik. Hadi, bu güzel boncuğun geçmişine yakından bakalım..  

Esnaf sohbetlerine eşlik eden çayın öyküsü

 

En koyu sohbetlerin, en tatlı dinlenmelerin ve yemek sonralarının olmazsa olmazı olan çay, kültürümüzde oldukça değerli ve özel bir yere sahip. Aynı zamanda ülkemizin en çok tüketilen içeceklerinden olan çayın, çok köklü bir geçmişi de var. Ve elbette bu köklü geçmiş, çaya dair ilginç çok sayıda bilgiyi barındırıyor. Biz de bu güzel içeceğin geçmişten bugüne uzanan hikayesine yakından baktık. Gelin, birlikte dumanı üstünde, lezzetli bir yolculuğa çıkalım. 

Güneydoğu esnafının menüsünden lezzetler

 

Türkiye’nin her bölgesi farklı esnaf lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu bölgelerden biri var ki ülkemizin en meşhur tatları buradan çıkıyor. Hepinizin Güneydoğu dediğini duyar gibiyiz! Güneydoğu mutfağı, Türkiye’den dünyaya açılan birçok lezzetin ilk durağı. Çok eski zamanlardan beri esnaf kültürünün yaşadığı bu bölgede, birbirinden farklı lezzetleri tatmanız mümkün. Gelin, Güneydoğu mutfağına bir de esnafların gözünden bakalım…

Dijital esnaf için yaklaşan önemli tarihler

Esnafımız, sadece fiziksel dükkanında satış yapan kişilerden olmuşmuyor. Bugün, dijital dünyada da ekmeğinin peşinde olan, esnaf olarak nitelendirebileceğimiz çok sayıda kişi bulunuyor. Ve onlar için çok önemli bir dönem kapıda. Yılın son çeyreğinde karşılaştığımız alışveriş dönemleri, tüm esnafımız için oldukça önemli. Önemli satışların yapılabildiği ve hacimli kazançların elde edilebildiği bu önemli alışveriş dönemlerini, gerek fiziksel dükkana sahip gerekse de dijital dünyada varlığını sürdüren esnaflarımız için bir araya getirdik. Listemizin katkı sağlamasını diliyor, derlediğimiz önemli tarihlere göz atmaya başlıyoruz. 

Taşın sanata dönüşme hikayesi

Taş işçiliği için “taşın esere ve hatta sanata dönüşme yolculuğu” ifadesini kullanmak çok doğru olacaktır. Geçmişi Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan bu değerli işçiliğin en nadide eserlerini ülkemiz sınırları içinde görmek mümkün. Taşın incelikle elden geçirildiği ve muhteşem eserlere dönüştüğü taş işçiliğini 5 maddede ele aldık. Gelin, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada büyük saygı gören bu kadim işçiliğe yakından bakalım.