Adsız (1120 × 600 piksel) (2400 × 572 piksel)

7 Bölgemizin 7 Meşhur Esnafı

Ege: Nalın Esnafı

Ege’nin incisi İzmir’in küçük ama şirin yöresi Tire’de unutulmakta olan bir esnaf kolu var. Bu esnaf kolu İzmir bölgesine özgü bir terlik olan ‘nalın’ üretiyor. Nalın, Arapça’da ayakkabı anlamına gelen ‘nal’ kelimesinden türeme. Özel durumlarda giyilen ve vücutta bulunan statik elektriği alan bu tahta ayakkabı Osmanlı döneminde özellikle ıslak zemine dayanıklı olması sebebiyle hamamlarda giyilirmiş. Nalın, eski dönem çeyizlerinin vazgeçilmeziymiş. Bugün nalıncılık neredeyse ölmekte olan bir esnaf kolu. Bu ustalığı seyretmek isteyenler Tire’de bulunan nalın dükkanlarını ziyaret edebilir.

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)

Karadeniz: Tulum Esnafı

Denizinin dalgası ve insanlarının neşesi ile bilinen Karadeniz, halk müziği konusunda oldukça özgün bir bölgemiz. Karadenizin müziği ve kendine has enstrümanları bu alanda farklı bir esnaf kolu oluşmasına da yol açıyor. Özellikle tulum esnafçılığı bu bölgede çok popüler. Tulum, Karadeniz’de kullanılan nefesli bir halk çalgısı. Karadeniz’deki tulumcu esnafı hem bu müzik aletini üretiyor hem de çalıyor. El yapımı olan tulumlar, özenle hazırlanıp bu müziğe sevdalı insanlar için raflardaki yerini alıyor. 


Akdeniz: Turizm Esnafı

Akdeniz bölgemiz, sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın da sayılı turistik bölgeleri arasında yer alıyor. Durum böyle olunca bölgede en çok gelişim gösteren esnaf kollarının başında turizm esnaflığı gelmiş. Çok sayıda otelin ve turistik mekanın bulunduğu Akdeniz bölgesinde, turizm esnafı her yıl milyonlarca turistin konforu ve memnuniyeti için hizmet vermeye devam ediyor.

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)

Doğu Anadolu: Oltu Taşı Esnafı

Oltu taşı, Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılan yarı değerli bir taş. Kolay işlenebilen oltu taşı, takıdan tesbihe kadar birçok ziynet eşyasının yapımında kullanıyor. Ülkemizde sadece Erzurum’da çıkarılan bu taş, bu bölgede oltu taşı üzerine bir esnaf kolu çıkmasına yol açmış. Erzurum’da bulunan oltu taşı esnafının geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Bu esnaflar sadece taşı satmıyor aynı zaman da onu işliyor ve takı/tesbih haline getiriyor. Oltu ilçesindeki oltu esnaflarını ziyaret ederek siz de bu takıların yapılışını izleyebilir, kendinize hatıralık alabilirsiniz.


İç Anadolu: Çömlek Esnafı

Çömlekçilik hem çok eski bir meslek hem de çok eski bir esnaf kolu. Ülkemizde toprak özelliğinin çömlek yapımına uygun olması sebebiyle İç Anadolu bölgesinde yaygın olan çömlekçilik, hala devam eden esnaf kollarından biri. Buradaki çömlek esnafı üretimden, eğitmenliğe ve satışa kadar çömlekçiliğin her alanında faaliyet gösteriyor. Yolu özellikle Kapadokya’ya düşenler çömlek esnaflarını ziyaret edebilir, çömleğin yapılış sürecini izleyebilir ve hatta çömlek atölyelerine katılarak bu esnaf sanatını öğrenebilir.

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)
Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)

Güneydoğu Anadolu: Bakır Esnafı

Güneydoğu Anadolu bölgesinin yemek ve kültürü ile meşhur Gaziantep ilinde yıllardır sürmekte olan bir esnafı sanatı var. Gaziantep’teki bakır esnafının hangi tarihten beri devam edip etmediği bilinmese de bakırcılığın insanlık tarihi kadar eski olduğu biliniyor. Gaziantep bakırcılarının özelliği ise yekpare olarak imal edilmesi. Yani bakır ürün üzerinde lehim ya da benzeri yolla bir birleştirme yapılmıyor, bakır olduğu gibi bütün haliyle işleniyor. Bu esnaf sanatını hem yapılırken görmek hem de sohbeti ile meşhur bakırcı esnafları ile tanışmak için Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’na uğramayı unutmayın.

Marmara: Zeytin Esnafı

Zeytin denince akla ilk gelen bölgemiz Ege olsa da, ülkemizdeki sofralık zeytinlerin neredeyse tamamı Güney Marmara Bölgesi’nde yetişiyor. Bu konuda Bursa’nın Gemlik ve Mudanya gibi ilçeleri başı çekiyor. Bu ilçelerde üretilen zeytin hem ülkemiz sınırları içinde hem de dünyada sevilerek tüketiliyor. Bölgeye yolunuz düşerse esnafın bu harika lezzetini mutlaka yerinde tatmalısınız. 

Halkbank Blog Görselleri Kopyası (880 × 880 piksel)