Dükkanı Tatil Dönemine Uyarlamanın Yolları

Tatilcinin Dikkatini Çekin

Müşterimiz tatilde olabilir veya tatile çıkmak üzere olabilir. İki durumda da tatille ilgili her şey dikkatini çekecektir. Vitrin ve dükkan girişini tatil temasına uygun bir iki dekoratif değişiklikle süsleyerek, aklında tatil olan müşterileri daha kolay çekebilirsiniz. Tatilde olan müşterilerin dikkatini mutlaka çekecek magnet ya da matara gibi basit ürünleri dükkanın dışında görünür yaparak diğer ürünler için dükkana girmelerini mutlaka kolaylaştırın.


Tatil Ürünlerini Gösterin

Her dükkanda tatile çıkmayı planlayan veya tatilde olan müşterilerin işine yarayacak bir ürün vardır. Bu bazen bir kıyafet olabilir, bazen de sinek kovucu sprey. Tatil dönemine uygun ürünleri, vitrin ve raflarda daha görünür hale getirerek müşterilerin kolayca keşfetmesini sağlayın. Küçük kullanışlı ürünleri kasanın yanına koyun. Eğer bir tatil beldesinde değilseniz, internette “tatil bavulu hazırlama” içeriklerini inceleyerek tatilcilerin yanlarına neler aldıklarını inceleyin. Kalem pilden ıslak mendile, birçok sıradan ürünün aslında tatilci için ne kadar önemli olduğunu görünce şaşıracaksınız.


Dükkanınıza Tekrar Gelsinler

Tatil sezonunda herkesin hızlıca satın alması gereken bazı tatil ihtiyaçları vardır. Her zaman satmadığınız bazı basit malzemeleri dükkanınıza ekleyerek tatilcilerin aklında kalmasını sağlayın. Sizden bir defa normal alışveriş yapan tatilciler, raflarınızda güneş kremi ya da güneş gözlüğü gördüklerini mutlaka hatırlayacaklardır. Tatil temalı hediyelik eşyalar, şapkalar, plaj havluları ve güneş gözlükleri gibi ürünler, tatilcinin dükkanınıza tekrar gelmesini sağlayabilir.


Basit Kolaylıklar Sunun

Tatil için şehre gelen birinin mutlaka anlık ihtiyacı olacak bazı şeyler vardır. Örneğin bir harita gibi. Yetkili yerlerden alarak misafirlerinize hediye edebilirsiniz. Evet artık hepimizin cebinde telefon var ama, tatilcinin günlük hayatı normal devam etmiyor. Belki telefonu internete bağlanmıyor. Peki dükkanınızın duvarında bir harita olursa tatilciler önünde daha çok durmaz mı? Bu tür kolaylıkları dükkanınızın yaptığı işe göre düşünebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa ve mekanınız uygunsa, mutlaka şarj cihazı veya priz sağlayabilirsiniz. Tatilcide bağımlılık yaratabileceğiniz bir kolaylık mutlaka vardır.


Sizi Bulmalarını Kolaylaştırın

Tatil için şehrinizde bulunan potansiyel müşteriler her zaman alıştıkları şehirde olmadıkları için, kolay kolay ihtiyaçları için sipariş verecek dükkan veya rezervasyon yapacak yerleri bulamayabilirler. Tatilcilerin yoğun olduğu dönemlerde dükkanınızın üstünde telefon numaranızın yazdığından emin olun. Bu telefon numarasının yanına mutlaka, yaptığınız işe uygun olarak “Sipariş” veya “Rezervasyon” yazın ki, müşteriler size ulaşabileceklerini bilsinler. Tanıdık hediye dükkanlarına da bu işe yarayacak kartlar ve broşürler dağıtın.


Pratik Paketler Yapın

Yola çıkmak üzere olan veya tatil için şehrinize gelen müşteriler tek bir ürün için alışverişe çıkarlar ama diğer tatil ürünlerine ihtiyaçlarını sonradan fark ederler. Zamanları da çok azdır. Tatilcilerin kolayca yanlarında taşıyabilecekleri küçük paketlerde güneş kremi, sivrisinek kovucu veya küçük ilaçlar gibi ürünleri satın alarak müşteri memnuniyetini arttırın. Bu tür paketler, müşterilere tatilde ihtiyaç duyacakları şeyleri hızlı ve kolay bir şekilde temin etme olanağı sağlarken, sizin de her müşteriye daha çok ürün vermenizi kolaylaştırır.