Birlikten Kuvvet Doğar: Diğer Dükkanlarla Ortak İşler

Birbirinizi Kasada Tanıtın

Dükkanlarımızı müşterilere tanıtmak için sık sık başvurduğumuz bir yöntem, basılı malzemeler. Kartlarımızı ve broşürlerimizi genelde kendi dükkanımızda veya müşterilerimize giden siparişlerde kullanıyoruz. Halbuki farklı işler yapan dükkanlarla birlikte daha çok müşteriye ulaşmamız gayet mümkün. Örneğin ev eşyaları satan bir dükkanla, hırdavat dükkanı aslında genelde benzer müşterilere iş yapar. Evine eşya alan müşterinin, evde halledilecek tamir-bakım işleri de vardır. 


Ortak Kampanya Yapın

Özellikle mevsim geçişlerinde müşterileri bize bağlayan ve yeni müşteriler kazandıran yöntemimiz, indirimler ve kampanyalar. Bu kampanyaları dükkan sahipleri olarak ayrı ayrı yapıyoruz. Neden birlikte yaparak daha da güçlendirmeyelim? Bir dükkandan alışveriş yapan müşteriye diğer dükkanda indirim vererek veya ürünlerimizi beraber paketler halinde sunarak müşterilerimizin çok daha avantajlı kampanyalarla karşılaşmasını sağlayabiliriz. Örneğin bizden kıyafet alan bir müşteriye, sokağımızdaki kuru temizlemeci esnafın indirim kartını verebiliriz


Birbirinizin Ürünlerini Kullanın

Diğer dükkanların ürünlerini kullanmak için illa birlikte kampanya yapmamıza gerek yok. Bir takı dükkanı sahibi komşumuzun uygun ürünlerini kıyafetlerimizin yanına yerleştirebiliriz ve bizim dükkana ait birkaç güzel parçayı da o dükkanda takıların yanında sunabiliriz. Aynı sokakta iş yaptığımız bir hediyelik dükkanının birkaç parçasına vitrinimizde yer verebiliriz. Böyle karşılıklı yaptığımız sunumlar, birbirimizin ürünlerini daha görünür hâle getirdiği gibi, bizim ürünlerimiz için de daha etkili bir görüntü oluşturmuş olur. Bu da beraber kazanmamızı sağlar.

 


Ortak Satışlar

Bazılarımızın dükkanında ürettiği ürünler, komşu esnafın dükkanlarında da satılabilir. Örneğin, 3-4 sokak yakında iş yapan pastanenin tatlılarını kendi restoranımızda da müşterilerimize sunabiliriz. Belki o pastanenin ismini de dolapta bu tatlıların yanına yerleştirebiliriz. Böylece hem bizim müşterilere sunduğumuz ürünlerin çeşitleri artmış olur, hem de komşumuzu tanıtmış oluruz. 


İndirim Kartları

Kendimiz kullanmasak da çevremizdeki birçok esnafın müşterilerine indirim kartları verdiğini biliriz. Müşteri geri gelip de ikinci veya üçüncü defa alışveriş yaptığında bu kartlara damga vurulur ve belli bir sayıya ulaştığında müşterimiz bir ikram hakkı kazanır. Bu kartları birkaç dükkan birlikte oluşturmayı hiç düşünmüş müydünüz? Yurtdışında birçok mahalle, orada yaşayanlara dağıttığı kartlarla ortak ikramlar veya indirimler sağlıyor ve bu kartlara katılan esnaf da müşteri için hâliyle çok daha cazip oluyor.


Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz İçin

Önerdiğimiz her şeyin ortak noktası, tek başımıza yaptığımız vitrini, indirimi, kampanyayı, broşürü birlikte daha fazla müşteriye ulaştırabilmek. Bugün birimizden alışveriş yapan müşteri, yarın komşumuzun da müşterisi olabilir. Her dükkanda sınırlı ürünümüz ve hizmetimiz var, ama birleştiğimizde daha etkili işler yapabiliyoruz. Yeter ki birlikte kazanacak fikirler bulalım. Her iyi işin altında bu yatıyor.