Adsız (1120 × 600 piksel) (1120 × 774 piksel) (2400 × 572 piksel)

7 Bölgemizin 7 Meşhur Esnafı

Elma Şekeri

Listemizin ilk sırasında harika bir lezzet var! Geçmişe nazaran üreticileri ve dolayısı ile tüketicileri önemli oranda azalan elma şekeri, buna rağmen günümüzde hala sevilen şekerlemeler arasında yer alıyor. Yıkanıp temizlenen elmaların şeker, su, gıda boyası ve limon suyundan oluşan sosa batırılması ile hazırlanan bu lezzet, buzdolabında bir süre bekletildikten sonra tüketiliyor. 

halk (880 × 880 piksel)

halk (880 × 880 piksel)

Pamuk Şeker

Hem şekli hem de tadı ile kalplerimizi fetheden bir lezzete sıra geldi. Farklı renklerde hazırlanabilen, ağızda hemen eriyen pamuk şekerler, özellikle sokak satıcılarında sıklıkla karşımıza çıkar. Az da olsa aroma ve gıda boyası içeren bu şekerleme, esnafımızın dillere destan lezzetleri arasında yer alıyor. Henüz tatmadıysanız pamuk şekere bir şans vermenizi öneririz. 


Badem Ezmesi

Özellikle Fransa ve İtalya’da çok sevilen badem ezmesinin, ülkemizde de hatırı sayılır bir kitlesi bulunuyor. Genellikle sade hazırlanan badem ezmesi, tercihe göre çikolatalı da tüketilebiliyor. Badem ezmesinin her halinin oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. “Olsa da yesek” dedirten şekerlemeler listesinde badem ezmesi mutlaka vardır.  

halk (880 × 880 piksel)

halk (880 × 880 piksel)

Jöle Şekerlemesi

Yemesi keyifli, tadı da bir o kadar lezzetli olan jöleler, günümüzde hala severek tükettiğimiz, birçok farklı türü olan şekerlemeler arasında yer alıyor. Farklı renk ve tatlarda üretilebilen bu şekerlemelere, çeşitli markalar aracılığı ile marketlerden ve toptan, kilo ile satışın yapıldığı yerlerden ulaşmak mümkün. Ancak sağlığımız için tüm şekerlemeler gibi jöleleri de abartıya kaçmadan kararında tüketmekte fayda var.