Yeniden Yükselen Değer: El Emeği Ürünler

Seramik ve Çini

Osmanlı döneminden bu yana popüler olan çini seramikleri, işlevsellikleriyle olduğu kadar estetik yapılarıyla da dünya çapında tercih ediliyor. Mavi ve beyazın hakim olduğu geleneksel desenleri modern çizgilerle harmanlayarak oluşturulan yeni nesil çini tabakları, vazolar ve süs eşyaları, en modern evde bile sıcak bir hava estiriyor. İstanbul'da oynanan Şampiyonlar Ligi maçı için tasarlanan topta bile kendini gösteren bu desenler, her türden müşteri için evde bulunması gereken bir güzellik.


Ebru Desenleri

Ülkemizin geleneksel bir deseni çini ise, bir diğeri de ebru. Her bir ebru eseri, suyun üzerinde dans eden renklerle tekrarlanamaz bir güzellik sunuyor ve birçok ülkede insanlar ebru kurslarına giderek bu sanatımızı öğrenmeye çalışıyor. Ebru tabloları, defter kapakları veya kırtasiye ürünleri olarak dükkanlarda yerini alıyor. Bazen de mutfak eşyalarından telefon kaplarına kadar çeşitli ürünleri güzelleştiriyor. Bu ilgi çekici sanatın ürünlerini doğrudan sunarak veya desenlerde kullanarak biz de bu el sanatına olan ilgiyi dükkanımıza çekebiliriz.


Ev Yemekleri

İş koşuşturması arttıkça, evde yemek yapabilenler de azalıyor. İşte bu noktada devreye hazır ev yemekleri giriyor. Fast food artık her yerde çeşit çeşit bulunabilirken, sağlıklı ve kaliteli ev yemekleriyle beslenmek isteyen şehirli müşteriler anne-babalarımızın evlerindeki lezzetleri arıyor, ama bunları kendileri hazırlayacak fırsatı pek bulamıyor. İster kafe ve restoranlarda, ister farklı ürünler sunan bakkal ve marketlerde bu konuda ürünlere yer vermek müşterilerimizi çok memnun edebilir.

 


Ahşap

Bir zamanlar modası geçmiş gibi düşünülen doğal ahşap ürünler, doğaya ilgi arttıkça tekrar gündeme gelmeye başladı. Anadolu zanaatinin de en kadim tekniklerinden biri olan ahşap oymacılığı ile üretilen ürünler, birçok lüks dekorasyon markasının mağazalarında dünyanın her yerinde müşterilerden büyük ilgi görüyor. Her biri benzersiz olan bu doğal ürünler hediye olarak da çok tercih ediliyor. Bu tekniklerle hazırlanan ahşap kâseler, çerçeveler, kutular ve süs eşyaları, hatta bu tarz telefon standları gibi daha modern kullanıma sahip ürünler dükkanda oldukça ilgi görebilir.


Cam İşçiliği

Geleneksel cam işleme teknikleriyle yapılan el yapımı cam ürünler, son yıllarda artan bir ilgiyle karşılanıyor. Ülkemize gelen her turist zaten evine mutlaka ince ince işlenmiş bir nazar boncuğu ile dönüyor. Dekoratif lambalar, masa üstü aksesuarlar ve renkli cam bardaklar gibi ürünler, beyaz ve gri renklerle döşenmiş bir salonda hemen dikkat çekiyor. Türk cam sanatının bu ince işçiliğini barındıran eserler, dükkanınıza da farklılık ve zenginlik katabilir. Eşsiz renk geçişleri ve desenleriyle, bu cam eserler, alıcıların hem gözünü hem de kalbini fethedecektir. 


Deri Ürünleri

Deri işlemeciliği, Türkiye'nin el sanatları arasında özel bir yere sahip. Dünyanın birçok yerinde el işi deri ürünler paha biçilmez olarak görülüyor. En iddialı iş toplantılarında deri kaplı defterler kullanılıyor. Geleneksel yöntemlerle işlenen deri cüzdanlar, kemerler ve çantalar, hem günlük kullanım hem de özel günler için tarz yaratıyor. İster küçük aksesuarlar olarak, ister daha geniş bir ürün yelpazesi oluşturarak bu ürünlere olan ilgiden dükkanlarımızda da yararlanabiliriz.