Dünya esnaflarının ilginç inançları

Dünya Esnaflarının İlginç İnançları

Dünyanın her yerinde esnaf, işlerin rast gitmesinin biraz kısmet işi olduğunu biliyor. Birçok ülkede bu yüzden esnafın hareketlerini etkileyen ilginç inanışlar var. Bunların bazıları artık unutulmaya yüz tutmuş, bazıları hâlâ yaygın olarak insanları etkiliyor. Burada araştırıp bulduğumuz inanışlar bize değişik gelse de, unutmamak gerek ki her kültürün kendine göre bir geleneği var. Ülkemize ilk defa gelen yabancı bir ziyaretçi de bizim giden yolcunun arkasından su dökmemizi garipseyebilir. Ama bu gelenekler her ülkede günlük hayata işler.


Kapı Eşiğinde El Sıkışmak (Rusya)

Rusya’da bir dükkanı ziyaret ederseniz, esnafla çok iyi anlaşsanız bile tam el sıkışma anında canı biraz sıkılabilir. Çünkü Rusya’da birçok kişi, kapı eşiğinde el sıkışmanın karşı tarafa saygısızlık olduğuna ve kötü şans getirebileceğine inanıyor. Siz siz olun, oralarda anlaşmanızın en güzel anında kapı eşiğinde olup olmadığınıza mutlaka dikkat edin.


Ters Ekmek (Fransa)

Anlatılanlara göre, eski zamanlarda Fransız fırıncılar dükkanda bir ekmeği idam memurları için ayırırlarmış, o ekmeği belli etmek için de ters çevirirlermiş. Sebebi gerçekten bu mudur bilinmez ama Fransa’da esnafın, ekmeği ters koyarsa bereketin kaçacağına inandığı doğru. Bu yüzden Fransa’da bir restoranda yanlışlıkla bile olsa ters konmuş ekmek görmeniz zor.


Hindistan Cevizi Kırmak (Hindistan)

Hindu inancına göre, ister düğün olsun ister yeni bir iş anlaşması, Hindistan cevizini duvara veya yere vurarak kırıp parçalamak o anlaşmanın uzun süre bozulmamasını sağlıyor. Olur da bir gün Hindistan’da güzel bir anlaşmaya imza atarsanız, ne olur ne olmaz yanınızda bir Hindistan cevizi bulundurmak isteyebilirsiniz. 


Bacak Sallamamak (Kore)

Boş bir dükkanda otururken canı sıkılan esnafın bacağını sallamayacağı ülke neresi desek, tahmin etmek zor olur. Ama cevap muhtemelen Kore. Çünkü Kore geleneğinde bacak sallamanın para kaybetmeye sebep olacağına inanılıyor. Bu inanış dükkanla sınırlı değil ama, esnafın bu durumda ne kadar sıkılırsa sıkılsın bacağını sallayarak oturacağı en son yer de herhalde ekmek teknesidir.


Yere Çanta Koymamak (Çin)

Çinlilerin ünlü mekan düzenleme kuralı Feng Shui’ye göre, cüzdanınızı veya içinde para olan çantanızı bel hizasından aşağıya koymamak gerekiyor. Tıpkı bizim ekmeği yere koymayı saygısızlık olarak gördüğümüz gibi, Feng Shui’ye göre de parayı veya cüzdanı yere koymak zenginliği önemsememek anlamına geliyor ve bir anlamda para önemsenmediği yerde durmuyor. Yani “bereketi kaçıyor”.