Çalışan Motivasyonunu Arttırmanın 6 Yolu

Sorumluluk Verin

Çalışanlarımızın işyerinde her zaman belli görevleri var. Bu görevler onların standart işleri. Ama biz işin sahibi olarak her zaman biraz daha fazla sorumluluk hissediyoruz. Sorumluluk hissinin sizi çalışmaya ne kadar motive ettiğini fark ettiniz mi? İşte bu hissi bazı konularda çalışanlara tam sorumluluk vererek onlara da aşılayabilirsiniz. Belli konularda onların karar vermesine izin verirseniz, sorumluluğun kendilerinde olduğunu bildiklerinde daha motive hissedebilirler. 


Net Hedefler Gösterin

Bir çalışanın düşebileceği en olumsuz ruh hallerinden biri ne zaman olumlu, ne zaman olumsuz tepki alabileceğinden emin olamamasıdır. Biz iş sahipleri olarak bazı şeylerin net olduğunu düşünsek de, bu hedefler çalışanların gözünde o kadar da görünür olmayabilir. Çalışanlara kendi konularında net ölçülebilecek hedefler verirseniz, o hedefe ulaştığında kesinlikle iyi tepki alacağını bildiği için bu konuda çaba göstereceğinden emin olabilirsiniz.


Takdir Gördüklerini Bilsinler

Belirli konularda iyi sonuç aldıklarında sizden takdir görmelerinin onlar için önemli olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz, ama şunu unutmayın ki eğer sizin tepkilerinizi önemsemeselerdi sizinle çalışma ihtimalleri pek yüksek değildi. Onların yaptıkları hareketler dükkana faydalı olduğunda küçük de olsa bir takdir ettiğinizi belli edin. Belki de daha fazlasını yapmak için bekledikleri işaret budur. Belki bunu "Ayın Elemanı" gibi daha somut uygulamalara da dökebilirsiniz. 


Fikirlerini Alın

Dükkanın genel işleriyle ilgilenirken, müşterilerle ilgilenmek veya dükkanın detaylarını düzeltmek gibi konuları çalışanlara bırakıyoruz. Bu da şöyle bir sonuç getiriyor: Bizim gözümüzden kaçan bazı şeyleri çalışanlar daha iyi gözlemleyebiliyorlar. Dükkanın işlerini yürütürken beraber hareket ettiğinize göre, dükkanın problemlerini çözmek için de onların fikirlerini önemsediğinizi belli edin. Hiç aklınıza gelmeyecek konular onların her gün gözünün önünde olduğu için, beraber beklenmedik sonuçlar alabilirsiniz.


Onlara Yatırım Yapın

Her çalışanın kendini geliştirmek istediği konular vardır. Unutmayın ki çalışanlar kendilerini ne kadar geliştirirse, işe de o kadar fayda sağlayabilirler ve siz de o kadar gelişirsiniz. Hangi konularda ilerlemek istediklerini öğrenmeye çalışın ve o konularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olun. Eğer mümkünse kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak görevler verin. Emin olun ilerlemelerine yardımcı olan bir işe daha da sıkı sarılacaklardır.


Kişilikleriyle İlgilenin

Her ne kadar kişisel hayatla işi ayırmak önemli olsa da, bazen kişisel hayatımızdaki gelişmeler işe ne kadar odaklandığımızı etkileyebilir. Çalışanlarınız en azından onları dinleyeceğinizi ve önemsediğinizi bilirlerse, böyle durumlarda size durumlarını daha net anlatabilirler. Böylece siz de uygun durumda uygun elemanlarınızı gereken şekilde yönlendirebilir ve doğru performansı bekleyebilirsiniz. Onlar da diğer zamanlarda size tam performans vermek için daha motive olurlar.