Adsız (1120 × 600 piksel) (1120 × 774 piksel) (2400 × 572 piksel) - 1

Aktar esnafından şifalı kış baharatları

Tarçın

Listemizin ilk sırasında Farsça’da “çin ağacı” anlamına gelen tarçın bulunuyor. Toz halinde veya kurutulmuş kabuk olarak kullanılabilen tarçın, tatlılarla birlikte harika bir lezzet oluştururken aynı zamanda kan şekerini dengeliyor, hafızayı güçlendiriyor ve kasları rahatlatıyor. Hem lezzet hem de şifa kaynağı olan tarçını mutfaklarımızdan eksik etmemekte fayda var.

 

friday (880 × 880 piksel) - 1

friday (880 × 880 piksel) - 2

Karanfil

Ağız kokusuna iyi gelmesi ile bilinen karanfilin yetenekleri bununla sınırlı değil. Kökleri Endonezya'ya kadar uzanan bu şifalı baharat, nefesi ferah tutmasının yanı sıra mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi geliyor. Karanfili ayrıca şerbetli tatlılara, özellikle ayva ve armut içeren tatlılara ve et yemeklerine hoş bir tat katmak için kullanabilirsiniz.


Kimyon

Et yemeklerinin vazgeçilmez malzemelerinden olan kimyon, özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika, Hindistan, Batı Çin ve Meksika mutfaklarında sıklıkla tercih ediliyor. Şifalı baharat, kışın çoğunlukla görülen soğuk algınlığı, öksürük, boğaz iltihabı ve solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Ancak kimyonun ölçüsünü kaçırmamakta da fayda var. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarının önünü açabilirsiniz. 

 

friday (880 × 880 piksel) - 3

friday (880 × 880 piksel) - 4

Zencefil 

Annelerimizin mutfağından eksik etmediği, tadı kimilerimize ağır gelse de gerçek bir şifa kaynağı olan zencefil, sindirime iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonları engelliyor. Salata, bitki çayı ve ekmek yapımında da kullanılan zencefil, özellikle bal ve soğan gibi yan destekleyicilerle mükemmel bir ilaçtan farksız hale geliyor. 


Safran

Fiyat olarak en pahalı baharatlardan biri olan safran, ülkemizde Safranbolu’da yetiştiriliyor ve eklendiği yemeklere sarı renk katıyor. Faydalı baharat; enerjiyi artıran, bağışıklığı düzenleyen, hafızayı güçlendiren ve sinir sistemine iyi gelen çok sayıda etkiye sahip. Uzmanlar özellikle kış aylarında bol bol safran tüketilmesini öneriyor. 

friday (880 × 880 piksel) - 5

friday (880 × 880 piksel) - 6

Defne Yaprağı

Akdeniz defnesi olarak da bilinen defne yaprağı, kalp ve damar sağlığına iyi gelen bir baharat türü. Çayı yapılabilen defne yaprağı, aynı zamanda çorbaya, balık ve et yemeklerine hoş bir koku ve tat veriyor. Bu maharetli baharatı kışın bol bol tüketmeniz hem sağlığınıza hem de damak tadınıza katkı sağlayacaktır. Şimdiden güzel bir kış mevsimi geçirmenizi diliyoruz!