Karbon Ayak İzimizi Azaltma Yolları

Enerji Tasarrufuna Önem Verin

 

Karbon ayak izimizi azaltmak için atacağımız ilk adım enerjiyi daha verimli kullanmak. Öncelikle mevcut enerji kullanımımızı anlamamız ve hangi konularda çok enerji tükettiğimiz tespit etmemiz gerekiyor. Bunu faturalarımızı inceleyerek yapabileceğimiz gibi, ölçümlü prizler kullanarak da çok daha detaylı sağlayabiliriz. LED aydınlatmalar kullanmıyorsak, enerji tüketimini azaltmak için ilk atacağımız adım bu olmalı. Üstelik bu tercih uzun vadede bizim için de ekonomik, çünkü LED aydınlatmalar sarfiyatta klasik aydınlatmalardan daha verimli. Isıtma, soğutma ve üretim süreçlerinde de nerelerde tasarruf sağlayabileceğimiz önemli. Örneğin, enerjiyi daha verimli kullanmak amacıyla izolasyonu iyileştirmek, enerji yönetim sistemleri kurmak ve süreçleri optimize etmek gibi adımlar karbon ayak izimizi ve ekonomimizi birlikte iyileştirebilir.


Daha Az Araç, Daha Az Karbon

 

Doğayı en çok etkilediğimiz konulardan bir diğeri yakıt tüketimi. Hem tükettiğimiz yakıtlar sebebiyle, hem de araçlarımızdan yaydığımız gazlarla doğada izimizi bırakıyoruz. Bu yüzden sürdürülebilir ulaşım çözümleri, karbon ayak izini azaltmanın bir diğer önemli yolunu oluşturuyor. İşletmeler, çalışanlarının işe gelip gitme şekillerini daha çevreci hale getirmek için teşvikler sunuyor. Bunlar arasında toplu taşıma kullanımını teşvik etmek, bisiklet park alanları oluşturmak ve hatta elektrikli araç şarj istasyonları kurmak bulunuyor.


Bütün Atıklarımız Gerçekten Çöp mü?

Neredeyse her iş, beraberinde atık yaratıyor. Atık yönetimi ve geri dönüşüm programlarını iyileştirmek, işletmelerin karbon ayak izini azaltmak için yaptıkları en önemli çalışmalardan biri. Atık azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme, kaynakların daha verimli kullanılmasına ve atık miktarının azaltılmasına yardımcı olabilecek çeşitli seçenekler. Birçok işletmenin atık olarak gördüğü malzemeler, başka işletmeler için kaynak olabiliyor. Konuya bu açıdan bakarak iş birliği yapan işletmeler, atık kontrolü ile beraber gelir de sağlıyor.

 


İşe Kuş Bakışı Bakın

 

Tedarik zincirimiz aslında işletmemizin en büyük, ama göze görünmeyen kısmı. İşimizin en büyük bölümü dükkanda değil, malzemelerimizin bize geldiği ve müşterilere ulaştığı anlarda gerçekleşiyor. Küçük işletmeler için biraz daha zor olan, ama yine de önemsenmesi gereken bir çevre adımı, tedarik zincirinde sürdürülebilirlik sağlamak. Malzemelerimizi satın aldığımız yerlerden müşterilere sunduğumuz ana kadar karbon ayak izini azaltmak için neler yapabileceğimizi düşünmek, beklenmedik faydalar sağlayabilir. Bu konuda en çok çözüm üretilen konulardan biri, çevreci paketlemeler tercih etmek


Görüşmeler İçin Yolu Azaltın

 

Yakın zamana kadar pek mümkün olmayan, ama artık birçok işletmenin karbon ayak izini azaltan bir diğer yöntem de, iş görüşmelerini internet üstünden yapmak. Günümüzde teknolojinin sunduğu çözümler sayesinde, birçok toplantı ve iş görüşmesi sanal ortamlarda başarıyla gerçekleştirilebiliyor. Video konferans araçları, işletmelerin yüz yüze görüşmeler için yapacakları seyahatleri büyük ölçüde azaltmalarına olanak tanıyor. Seyahat derken, illa şehirler arası ulaşımı düşünmemek gerek. Kullandığımız her bir araç, ister otomobil ister otobüs olsun, doğaya ciddi şekilde etki ediyor.


Yeşil Bir Gelecek Detaylarda Saklı

 

Son olarak, günlük kullandığımız ürünlerde "Karbon Nötr" olanları tercih etmek kritik bir adım. Mutfaktan banyoya, alışverişten giyime her konuda bunu yapabilir, damla damla biriken karbon ayak izlerimizin önemli bir kısmını azaltabiliriz.

Biz de Paraf olarak, geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş ve varlığıyla doğaya hiçbir olumsuz etkide bulunmayan Paraf Doğal'ı bunun için ürettik. Linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.