Adsız Kopyası

Ülkemizin meşhur el emeği esnaf ürünleri

Devrek Bastonu

Zonguldak’a özgü bir eser ile listemize başlıyoruz. Gövdesi kızılcık, sapı ise ceviz ağacından yapılan Devrek bastonu, Zonguldaklı ustaların elinden çıkmış ve tüm Türkiye’ye hatta dünyaya yayılmıştır. Bu değerli ve tarihi baston, ağaç dallarının şekillendirilmesinden motiflerin işlenmesine kadar el emeği ve göz nuru ile üretilir.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Avanos Çömleği

Nevşehir, çömlek zanaatı ile ün salmış bir şehrimiz. Şehrin en güzel çömleği ise Avanos Çömleği olarak biliniyor. Erişilen tarihi bilgilere göre bu çömleğin geçmişi Hititlere kadar uzanıyor. Avanos çömleğinin sırrının ise çömleği yaparken kullanılan çamurda gizli olduğuna inanılıyor. Kızılırmak’tan gelen nitelikli kırmızı toprak, bugün namı dillere destan olan Avanos Çömleği’ni ortaya çıkarmış.


Tokat Yazması

Geçmişte Tokatlı ustaların, gelecek yıllarda ise şehir esnafının ellerinden çıkan Tokat yazması; rengarenk bitkilere, çiçeklere ve kelebeklere ait işlemelerden oluşuyor. Taş baskı tekniği ile yapılan bu yazmaların arkasında 600 yıllık bir geleneğin izleri görülüyor. Kültürümüzde de önemli bir yeri olan bu değerli el emeğine günümüzde türkülerde, manilerde ve şiirlerde sıklıkla rastlıyoruz.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Damal Bebeği

Şalvarları, fesleri ve kendilerine has etekleriyle bilinen Damal bebekleri, güzel şehrimiz Ardahan’ın kültürümüze kazandırdığı bir ürün. Şehirde esnafın usta ellerinden çıkan bu bebekler, temelde Türkmenlerin yaşamı oyunlaştırma biçimi olarak biliniyor. Damal bebekleri, zamanında Japonya’da, folklorik değerler temalı yarışmadan birincilikle dönmeyi başarmıştı.


Mardin Telkarisi

Listemizin son maddesi için Mardin’e gidiyoruz. İncecik gümüş telleri dantel gibi örerek takı, tesbih veya süs eşyası üretmeye telkari; bu güzel uğraşın ardından ortaya çıkan esere ise Mardin Telkarisi adı veriliyor. El emeğinin ve sanatçı bakış açısının en güzel buluşması, Mardinli esnafın bu güzide üretimlerinde bir araya geliyor. Yolunuz Mardin’e düşerse, bu güzel esere yerinde göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Adsız Kopyası