Adsız Kopyası

Ülkelerin nam salmış esnafları


İtalya: Pizzacı Esnafı

İtalya denince akla ilk gelen şeylerden biri şüphesiz ki pizza. Akdeniz ülkesinin dillere destan pizzası oldukça meşhur. Ee haliyle İtalya’nın pizzacı esnafı da tüm dünyada nam salmış durumda. İtalya’yı ziyaret eden herkes, odun ateşinde birbirinden lezzetli pizzalar yapan esnafla muhakkak tanışmıştır. İtalya’nın pizzacı esnafı, sadece el lezzetine değil aynı zamanda hoş sohbete de sahip.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Pakistan: Yazılım Esnafı

Esnaf diyoruz çünkü Pakistan’daki durum tam olarak bu. Ülkede neredeyse hemen her yerde ve herkes tarafından yapılabilen yazılım işi, adeta bir esnaf kolu haline gelmiş durumda. Dünyaya bu işi oldukça uygun fiyatlar karşılığında sunan Pakistan, tabir yerindeyse yazılım esnafıyla adını dünyaya duyurmayı başarmış. Ülke, gelecek yıllarda bu özelliğini korumayı başaracak mı bunu hep birlikte göreceğiz.


Almanya: Otomotiv Esnafı

Avrupa’nın güçlü ülkesi Almanya, hepimizin bildiği üzere otomotiv devi bir ülke. Sınırları içinden çok sayıda önemli otomotiv markasını çıkaran ülke, haliyle otomotiv esnafı ile tüm dünyaya adını duyurmayı başardı. Bir dönem ülkemizden de çok sayıda kişi, Almanya'ya göç ederek buradaki otomotiv fabrikalarında çalıştı ve hatta emekli oldu. Günümüzde otomotiv esnafının, Almanya’nın önde gelen esnaf kolları arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Hindistan: Valizci Esnafı

Yurt dışına yaptığınız ziyaretlerde hiç size valiz satmaya çalışan birine denk geldiniz mi? Geldiyseniz bu kişi yüksek ihtimalle Hindistanlı biridir. Dünyada her sektörün bir sahibi neredeyse var. Valiz sektöründe de Hindistanlıların ciddi bir varlığından bahsetmek mümkün. Hindistanlı valizciler, ülkenin dünyada bilinen, ünlü esnaf kolları arasında yer alıyor.


Bosna-Hersek: Manav Esnafı

Balkanların gerek iklimsel özellikleri gerekse de zengin tarihi ile önde gelen ülkelerinden olan Bosna-Hersek, manav esnafı ile dünyada ünlenmiş durumda. Özellikle eriği ile meşhur olan ülkede her çeşit meyvenin en güzel hallerine manavlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türkiye ile sıkı bağlara sahip olan ve ülkemize oldukça yakın mesafede bulunan Bosna-Hersek’i henüz ziyaret etmediyseniz bu güzel ülkeyi gezi listenize eklemenizde fayda var.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Türkiye: Dondurmacı Esnafı

Ve gelelim ülkemize. Biz söylemeden tahmin edenler olmuştur. Külahın üzerindeki dondurmayı turiste asla kaptırmayan, pazarlamasını eğlenceli anlarla süsleyen dondurmacı esnafımız, ülkemizin en meşhur esnaf kollarından biri olarak varlığını sürdürüyor. Türkiye’yi ziyaret eden her turistin muhakkak deneyimlediği veya tanıklık ettiği bu keyifli anlar, dondurmacı esnafımızın en bilindik ve artık kült haline gelmiş şovları arasında yer alıyor.