Adsız Kopyası

Terzi esnafının dilinden düşmeyen kelimeler

Aplike

Terzi jargonunun en sık kullanılan kelimelerinden olan aplike, temelde bir kumaşın üzerine süsleme amacıyla başka kumaşların dikilmesi anlamına geliyor. Aplike işlemi sırasında düz ya da desenli, işlemeli bir kumaştan kesilmiş motifler, bir başka kumaş üzerine uygulanıyor. Kelime kökeni olarak aplikasyondan gelen aplike, işlendiği kumaşları çok daha şık bir hale getiriyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Jakar

Kulağa oldukça ilginç gelen jakar ifadesi, terziler tarafından “renkli ve desenli dokunmuş kumaş” anlamında kullanılıyor. Aynı zamanda bir dokuma makinesi ismi olan jakar, köken olarak tarihin eski dönemlerinde yaşayan Türklere kadar uzanan bir ifade. Atalarımız, tarihin oldukça geçmiş dönemlerinde bugünün jakarlarını el tezgahlarında dokurmuş.


Fisto

İspanyolca “festone” kelimesinden gelen fisto; elde veya makinede işlenmiş, giysilerin üzerine dikilen süslü şerit anlamını taşıyor. Bugün fistolar, tekstil sektöründe geniş bir yelpazedeki ürün grubu için aksesuar olarak kullanılıyor. Bu estetik şeritler, işlendikleri giysilere şık ve dikkat çeken görünümler kazandırıyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Klapa

Ceketlerin ve gömleklerin üst kısımlarında kıvrılan bir kısımları bulunuyor. Gözünüzde canlandı mı? Hani şu giyside üst düğme ile yaka arasında yer alan kısım. İşte bu bölüme terzilerimiz klapa ismini vermiş. Tarifimiz klapayı anlatmada yetersiz kaldıysa bir görsel aracılığıyla bu kısma bakın. Neyi kastettiğimizi anlayacaksınız.


Pili

Terzi dilinin popüler kelimelerinden olan pili, hanımlara oldukça tanıdık gelecektir. Kelime, köken olarak pileli etekten geliyor ve bu eteklerdeki kumaş kıvrımlarının ismi olarak kullanılıyor. Bugün sık kullanılan pileli kelimesine nazaran daha az bilinen pili, terzi jargonunun popüler kelimeleri arasında yer alıyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Volan

Geldik terzi jargonunun listemizdeki son kelimesine. Kumaş veya dantelden yapılan bir süs olan volan; giysilerin etek ucu, yaka ve kol gibi kısımlarına düz bir şekilde ekleniyor ve geniş tarafıyla fırfıra dönüşüyor. Bu süsler, giysinin kendi kumaşından veya farklı bir kumaştan kesilerek yapılabiliyor.