Adsız Kopyası Kopyası

Şehirlerimizin nam salmış esnafları

Gaziantep: Bakırcı esnafı

Gaziantep denince birçoğumuzun aklına ilk olarak baklava ve fıstık gibi lezzetler gelir. Oysa ki şehre gidenler gazi kentimizin öne çıkan bir yönünün daha olduğunu hemen fark eder: Bakırcılık. Oldukça eski bir zanaat olan ve babadan oğula aktarılan bakırcılık, bugün Gaziantep’te usta eller tarafından yaşatılmaya devam ediyor. Son yıllarda mesleğe olan ilgi bir nebze azalmış olsa da ustalar birbirinden değerli eserler üretmeyi sürdürüyor. Yolunuz Gaziantep’e düşerse Bakırcılar Çarşısı’na uğrayarak yüzyıllardır yaşayan bu geleneği yerinde görmenizde fayda var.


Bilecik: Mermerci esnafı

Mermer üretimi, Bilecik esnafının temel geçim kaynakları arasında yer alıyor. Şehirde esnafın, mermerden yaptığı değerli eserlere ve eşyalara denk geldiğinizde büyülenebilirsiniz. Bölgede hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir geçim kaynağı olan mermercilik, Bilecik ilinin en eski meslekleri arasında yer alıyor. Şehri ziyaret ettiğinizde el emeği, göz nuru ürünlerin üretildiği ve sergilendiği mermer atölyelerine mutlaka uğramalısınız.


Antalya: Turizm esnafı

Sıra geldi dünyanın en şanslı esnaflarına. Şortu ve terliği ile çalışan, denize her zaman kısa mesafede bulunan, dünyanın “cennet” dediği coğrafyada yaşayan Antalya esnafımız, hayalini kurduğumuz hayatı yaşıyor olabilir. Güzel şehrimiz Antalya, tabii ki turizm esnafı ile nam salmış durumda. Çok sayıda artısının yanında dezavantajlara da sahip olan Antalyalı turizm esnafı, umarız içerisinde yer aldığımız zorlu günlerin sona ermesiyle eski, hareketli günlerine tekrar kavuşacaktır.


Eskişehir: Lüle taşı esnafı

Lüle taşı, Eskişehir denince akla ilk gelen simgeler arasında yer alıyor. Şehir bu konuda dünya rezervlerinin büyük bir bölümüne sahip. Durum böyle olunca lüle taşını bir gelir kapısı haline getiren çok sayıda esnafa Eskişehir’de rastlamak mümkün. Esnaf, dükkanlarında bu taştan yapılan çeşitli hediyelik eşyaları satıyor. Bu dükkanlarda lüle taşından yapılan pipo, takı ve biblo gibi çok sayıda eşyayı bulabilirsiniz. Tüm bunlar, lüle taşı esnafını şehirde ziyaretçilerin uğrak noktası haline getirmiş durumda.


Kilis: Yorgancı esnafı

Kilis ile yorgancılık mesleğini ayrı düşünmek hata olur. Geçmişi çok eskilere dayanan ve ölmeyen meslekler arasında yer alan yorgancılık, bugün Kilis şehrinin simgeleri arasında yer alıyor. Şehirde yer alan yorgancı esnafından birbirinden şık motiflere sahip, el emeği yorganlar alabilirsiniz. Yorgancılık, yaşayan bir meslek olarak Kilis’te esnafın geçim kaynağı olmayı sürdürüyor.

Kütahya: Çini esnafı

Çini’nin sadece Türkiye’deki değil dünyadaki merkezlerinden olan Kütahya, bu alanda çok değerli esnafı ile ün salmış durumda. Şehirde, mütevazı atölyesinde bu güzide mesleği yaşatan eski ve deneyimli çok sayıda ustaya denk gelebilirsiniz. Bugün Kütahya’da Çini mesleği sadece esnaf tarafından değil büyük ve hacimli şirketler tarafından da yürütülüyor. Şehre uğradığınızda bu alanda faaliyet gösteren ve emek harcayan esnafa mutlaka uğramanızı öneririz.