Adsız (2400 x 572 px)

Restoran esnafının nostaljik aletleri

Sini

Anneanne ve babaannelerimizde görmeye alışık olduğumuz siniler, bir dönem restoranların da vazgeçilmez mutfak aletleri arasında yer alıyordu. Bugün çeşitli restoranlarda hala kullanılan bu bu aletler, aslında bildiğimiz tepsilerin pirinç veya bakırdan yapılan büyük versiyonları. Restoranlar geleneksel sinileri birden çok yemek tabağını ve siparişi taşımak için kullanıyor. Bazı restoranlarda ise yemekler doğrudan sini ile müşterilere servis ediliyor. 

Adsız (880 x 880 px)

Adsız (880 x 880 px)

Kevgir

Farklı modellere sahip olan kevgir, mutfaktaki tüm süzme işlemleri için kullanılan oldukça faydalı bir alet. Delikli yapısı ile içindeki katıları tutan ve sıvıların akmasını sağlayan kevgir, “makarna süzgeci” ve “mutfak süzgeci” gibi isimlerle de adlandırılıyor. Geçmişte mutfakların demirbaş malzemeleri arasında yer alan kevgirler, bugün hala kullanılıyor olsa da yeni nesil, teknolojik bazı aletler bu faydalı cihazların yerine tercih edilir hale geldi.


Kahve değirmeni

Çekirdek kahveyi öğüterek taze kahve haline getiren kahve değirmenleri, bir zamanlar oldukça popülerdi. Bugün ağırlıklı olarak teknolojik, yeni nesil versiyonları kullanılan bu değirmenler, tadı damakta iz bırakan kahveler hazırlıyordu. Şimdilerde kahve zincirleri revaçta olsa da geçmişte kahve değirmeni kullanan dükkanlar, birbirinden lezzetli kahvelerin yegane adresiydi. Günümüzde nostaljik kahve değirmenlerine rastlarsanız mutlaka edinmenizi öneririz. 

Adsız (880 x 880 px)

Adsız (880 x 880 px)

Havan

Restoranlar için önemli mutfak aletlerinden olan havan, ağırlıklı olarak sarımsak ezme işinde kullanılıyor. Araç, sarımsak ile özdeşleşmiş olsa da ceviz, fındık, baharat ezmek ve birbirinden lezzetli soslar hazırlamak için de oldukça ideal. Kullanım alanlarına göre farklı malzemelerden üretilebilen havanlar, geçmişte olduğu gibi bugün de sıklıkla tercih edilen mutfak aletleri arasında yer alıyor. 


Semaver 

Tavşan kanı çay dendi mi akla hemen semaver gelir. Geçmişte olduğu gibi bugün de oldukça popüler olan semaver, çay keyfinin gün boyu yaşanmasını sağlıyor. Bu mutfak aleti, sadece dükkanların değil, damak tadına önem veren herkesin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Henüz semaverde yapılan çayın tadına bakmadıysanız mutlaka bu keyfi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Adsız (880 x 880 px)
Adsız (880 x 880 px)

İbrik 

İçine su ve şerbet konulan ibrikler, hem kültürümüzün hem de esnaf yaşantısının önde gelen mutfak aletleri arasında yer alıyor. Farsça’dan dilimize geçen İbrik ifadesi, Türkçe’de sürahi anlamında kullanılırken İngilizce’de ise Türk cezvesi anlamına geliyor. Bir dönem restoran esnafının sıklıkla tercih ettiği ibrikler, bugün sayıları azalsa da hala kullanılmaya devam ediyor.