Okul çevresindeki esnafın öne çıkan özellikleri

Halden anlarlar. 

Bu esnaf kolunun en önemli özelliklerinin başında sıcak kanlı yaklaşımları ve halden anlamaları geliyor. Paranız yoksa sizden para almaz, konuşmaya ihtiyacınız varsa sizinle uzun uzun konuşurlar. Onlar için paradan daha önemli şeyler vardır. Öyle ki öğrenciliği bitmesine rağmen okul çevresindeki esnafla görüşmeye devam eden çok sayıda insan bulunuyor. Yıllar geçici, dostluklar ise her zaman baki. Okul esnafıyla kurulan ilişki, tam da bu türden bir ilişki. 


Lezzet onlardan sorulur. 

Tıpkı esnaf lokantaları gibi okul çevresindeki mekanlar da lezzetleriyle nam salmıştır. Okul civarında bulunan börekçilerde, tavuk-pilavcılarda, tostçularda ve hatta kafelerde hayatınızda yiyebileceğiniz en lezzetli yiyecekleri bulabilirsiniz. Bunları evde yapmayı denediğinizde aynı lezzete bir türlü ulaşamadığınızı da görürsünüz. Yolunuz bu tarz mekanlardan geçerse onlara mutlaka uğramanızı öneririz.  


Kitleleri başarıyla yönetirler.

Tenefüs zili çaldığında aynı anda onlarca öğrencinin akın ettiği okul çevresi dükkanları bilmeyen yoktur. Normal vakitlerde çok da kalabalık olmayan bu mekanlar, hafta içi ve özellikle de ders aralarında tıka basa doludur. Ancak esnafımız bu kalabalığı gayet profesyonel şekilde yönetir ve onlara en iyi hizmeti sunmaktan geri kalmaz. Böylece kalabalıklar oluşmasına rağmen, herkes her istediğini rahatlıkla alır ve hiçbir sorun yaşanmaz. Okul çevresindeki esnafımız adeta gerçek bir proje ve hatta kitle yöneticisidir!


Koşullara uyum sağlarlar.

Okul çevresinde bulunan esnaf, her türlü zorluğa alışıktır. Çünkü onların işi, kalabalık bir öğrenci grubuna satış yapmaktır. Durum böyle olunca onları her ortama ve koşula uyum sağlarken görebilirsiniz. Kimi zaman okul kapısındaki kalabalık arasından köfte-ekmek uzatırken, kimi zaman ise kalabalık dükkanda fotokopi çekmeye çalışırken bu esnaf kolunu gözlemlemeniz mümkün. Onlar zoru başarır, imkansız ise biraz zamanlarını alır. 


Başarılarımızda pay sahibidirler.

Öğrenim hayatınız boyunca okul civarındaki esnafla aranız iyiyse okulu kendi başınıza bitirdiğiniz konusunda çok emin olmamalısınız. Okuldayken fotokopilerimizi çeken, yemeklerimizi hazırlayan ve sürekli yardımımıza koşan esnafımız mezun olmamızda büyük paya sahip. Onların hakkını ödeyemeyiz. Neredeyse bizle birlikte okuyan ve her an yanımızda olan okul muhiti esnafına ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki varlar!