Adsız Kopyası

Kaymakçı Pando amcanın hikayesi

Asırlık bir hikaye

Beşiktaş’ın en ünlü esnafı olarak kabul gören Pandelli (Pando) Şestakof’un hikayesi 1894 yılına dayanıyor. Şestakof’un Makedon olan dedeleri o tarihte kaymak dükkanını açmış ve dükkan ağını İstanbul’un Bebek, Hisar, Kabataş, Fındıklı ve Tophane gibi ilçelerine doğru genişletmiş. O yıllarda dükkanlar süt, kaymak ve tereyağı satıyormuş. Şestakof, dükkanın başına 1958 yılında geçmiş ve zamanla oğullarıyla birlikte işletmeyi yönetmiş.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Asıl mesleği tornacılık

İlkokul mezunu olan kaymakçı Pando amcanın bilinen ilk mesleği tornacılık. Amcamız, meslek eğitimini tornacılık üzerine almış. Pando amca, Beşiktaş’ta şimdiki Deniz Müzesi’nin yanında, babasının yakın arkadaşı olan Nuri Demirağ’ın uçak fabrikasında gördüğü makinelerden etkilenip tornacılığa başlamış. Bu mesleği 25 yıl boyunca da yapmış. Ona asıl ünü kazandıran kaymak dükkanı işinin başına geçmesi sonraki yıllarda olmuş.


Hayat Süthanesi

Pandelli Şestakof’un Pando Kaymak adıyla hafızalarımızda yer edinen ve gönülleri kazanan dükkanı, ilk zamanlar bu meşhur isme sahip değildi. 1894 yılında kurulan ve ilk olarak süt ve süt ürünleri satan dükkanın adı o yıllarda Hayat Süthanesi’ydi. Şestakof’un 1958 yılında dükkanın başına geçmesiyle Pando ismi hayatlarımıza girdi ve bir daha çıkmadı. Pando Kaymak, yediden yetmişe herkesin sevdiği popüler bir dükkan haline geldi.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Yüzbaşı anısı

Pando amca, 1951 yılında askerden dönmüş. O zamanlar namı “becerikli torna ustası” diye yayılan amcamıza, bugünün ünlü bisküvi ve çikolata markalarından birinin patronu ulaşmış. Fabrikası için İtalya’dan kalıplar getirten patron, Pando amcadan bu kalıpları yapmasını istemiş. Amcamız yıllar sonra o günleri “Bana yüzbaşı derdi. Getirdi kalıbı, bunlardan yapabilir misin diye sordu. Ben de yaptım. Kontrol ettiler, çok beğendiler. Fabrikasında kullandı o kalıpları. Bana da hakkımı ödedi.” sözleriyle anlatacaktı.


2018’de veda

Beşiktaş’ın sembol isimlerinden olan Pando amca, 2018 yılında hayatını kaybederek sevenlerini üzdü. 92 yaşında hayata gözlerini yuman amcamız, Balat’taki Stevi Stefan Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni ile defnedildi. Yaşadığı dönem boyunca iz bırakmayı başaran Pando amca, arkasında binlerce sevenini, unutulmayacak çok sayıda anıyı ve birçok yaşanmışlığı bıraktı; asla unutulmamak üzere hafızalardaki yerini aldı.

Adsız Kopyası