Adsız Kopyası

Gönülleri kazanan kahraman esnaflar

Sosyal sorumluluğa katkı

Faruk Yıldız, 38 yıldır İsveç’te yaşıyor. Stockholm'de esnaflık yapan Yıldız, 2019 yılında Mitti Stockholm gazetesinin düzenlediği ve halkın oylaması ile belirlenen yarışmada, sosyal sorumluluk konularında topluma katkıları sebebiyle en fazla oyu alarak “yılın kahramanı” ödülüne layık görüldü. Bölgede sevilen bir esnaf olan Yıldız, İsveç’te gönüllerin kahramanı oldu.


Sokak hayvanlarına mama

Sivas’ta esnaflık yapan Serdar Öğer, sokaktaki hayvanlara mama alabilmek için meşrubat şişelerini toplayıp hurda olarak satıyor. Bu sayede minik dostlarımızın karnını doyuran Öğer, amacının onlara daha iyi yaşam şartları sunabilmek olduğunu söylüyor. Esnafımız, bu sayede çok sayıda hayvanın karnını doyurduğunu da belirtiyor. Serdar Öğer’in çabaları sayesinde her 15 şişe, sokak hayvanlarına bir paket mama olarak geri dönüyor. Öğer ayrıca çocukların getirdiği her 15 şişe için onlara cips ve dondurma hediye ediyor.


Çocuğa hayati müdahale

2019 yılında esnafımız bu kez bir çocuğun hayata tutunmasını sağladı. İzmir’in Buca ilçesinde manavlık yapan Erkan Kırceylan, yola atlayan bir çocuğu, hızla gelen kamyonun önünden son anda alarak olası bir facianın önüne geçti. Kırceylan’ın hayat kurtaran refleksi büyük takdir toplarken kahramanımız daha sonra bu anları “Çocuk yola öyle bir fırladı ki duracak gibi değildi. Onu kurtarmak için sağa sola hiç bakmadım, kamyonun geldiğini bile fark etmedim ve ani refleksle çekip aldım.” sözleriyle anlatacaktı.


İsveçli yolcuya kredi kartı

Sırada, yine İsveç’ten bir kahramanlık hikayesi var. Ülkede taksicilik yapan Ömer Temel, yurt dışına çıkmak üzereyken cüzdanını ve banka kartlarını evde unutan İsveçli müşterisine kendi kredi kartını verdi. İsveç vatandaşlığı da bulunan Temel’in bu davranışı, ülkenin en büyük gazetesi Dagens Nyheter tarafından manşetten duyuruldu. Kısa sürede sosyal medyada kahraman ilan edilen Temel, örnek davranışından dolayı İsveç’in Enerji ve Dijital Kalkınma Bakanı Anders Ygeman tarafından da tebrik edildi.