Adsız Kopyası

Esnafın tarihteki ilk durağı: Aizanoi

Krallıkların arzusu

Kütahya ilimizin Güneybatısında bulunan Aizanoi, çevresi Gediz, Porsuk ve Koca Su gibi akarsularla çevrili olan bir antik kent. Yaklaşık 1000 metre yüksekliğinde bir düzlük üzerine kurulu olan kent, konumu ile tarihin her döneminde stratejik olarak büyük bir öneme sahip oldu. Bu özelliği ile devletlerin iştahını kabartan Aizanoi, Pergamon ve Bithynia Krallıkları arasında yüzyıllarca süren mücadelelere sebep oldu. Her iki krallık da bu önemli şehri ele geçirmek için yoğun çaba sarf etti. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

İlk keşif 19. yüzyılda

Keşfi 1824 yılına dayanan Aizanoi antik kenti, 19. yüzyıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı arkeolog tarafından ziyaret edildi. Kente dair ilk kazı 1926 yılında yapıldı. Antik kentin kaderini belirleyen olay ise 1970 yılında yaşandı. Büyük Gediz depreminin meydana geldiği bu dönemde, bölgedeki bir caminin yıkılması sonucunda çok değerli tarihi kalıntılar gün yüzüne çıktı. 


İlk ticaret borsası

Gediz depremi, antik kentin olduğu bölgede çok sayıda yıkıma sebebiyet vererek önemli tarihi izlerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu izlerden en önemlileri ise Macellum’a ait kalıntılar oldu. Dünyanın ilk ticaret borsası olan Macellum, bir anda tüm dünyanın dikkatini bölgeye çekti. Tarihçiler, vakti zamanında burada türlü lüks yiyecek ürünlerinin satıldığını belirtiyor. Bu ürünlerin satılabileceği en üst değerlerin yazılı bir şekilde belirtilmesi ise burayı bir ticaret borsası haline getirmiş. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Unesco kültür listesinde

Aizanoi antik kentindeki kazılar 1970 yılından sonra hız kazandı. Yerli ve yabancı çok sayıda ekibin kazı çalışmaları yürüttüğü kent, 2012’de UNESCO Dünya Kültürel Miras Aday Listesi’ne girdi. Bölgede yürütülen kazı çalışmalarının ana sponsorluğunu, tarihi değerlere sahip çıkmayı vizyonunun önemli bir parçası olarak gören Halk Yatırım üstlendi. Sağlıklı yaşam denince akla ilk gelen yiyeceklerden olmayan pizza da tabii ki listemizde. Pizzanızda, el blendırı ile parçalara ayırdığınız karnabaharın yanı sıra yumurta, peynir ve yeşilliklere yer verebilirsiniz. Akşamdan hazırlayacağınız fit pizzanızı yanınızda kolaylıkla taşıyarak ofise getirebilir ve öğle yemeğinizde keyifle yiyebilirsiniz.


Zeus tapınağı da burada

Macellum, antik kentin tek değerli tarihi yapısı değil. Aizanoi, bölgenin en iyi korunmuş tapınaklarından olan Zeus ile de ünlenmiş durumda. M.S. 1. yüzyıl ile 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen Zeus Tapınağı, 120 adet İon ve 4 adet Korint sütun ile inşa edilmiş. Tapınağın duvarlarında İmparator Hadrianus’u öven yazılar bulunuyor. Mimarisi oldukça eski yapı malzemelerinden oluşan Zeus Tapınağı, insanlık tarihinin en eski ve köklü yerleşim yerleri arasında yer alıyor. 

Adsız Kopyası
Adsız Kopyası

Zamanla gelişen bir şehir

Özellikle Roma döneminde büyük bir ilerleme kaydeden Aizanoi, gelişmiş bir yol sistemine sahipti. Bu yol üzerinde bulunan 450 metre uzunluğundaki Sütunlu Cadde, Macellum’a çıkıyordu. Şehirde ayrıca 15 bin kişilik bir tiyatro ve stadyum bulunuyordu. Son olarak sizlere Penkalas Köprüsü’nden bahsedelim. Sağlamlığı ile bilinen ve Koca Su üzerinde yer alan bu köprü, günümüzde hâlâ kullanılıyor.