Esnafın kalbinin attığı semt: Tahtakale

Tarihi oldukça eski

Tahtakale’nin tarihi Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanmaktadır. Bu dönemlerde bir liman içi semt ve önemli ticaret iskelelerinin hemen arkasında uzanan bir bölge olan Tahtakale, kitlelerinin uğrak noktası haline gelmişti. Bugün Tahtakale’de tarihin izlerini net bir şekilde görmek mümkün. Bölgede çok sayıda tarihi han ve mekan bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar günümüzde korunmakta ve yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmaktadır.


Ticaretin merkezleri arasında

İstanbul’un her daim hareketli olan güzide semti Tahtakale, tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkeziydi. Bugün çok sayıda satıcıya ekmek kapısı olan Tahtakale’yi her gün binlerce insan ticaret amaçlı ziyaret ediyor. Semt; şehir dışından, içinden ve yurt dışından çok sayıda ürünü, satıcıyı ve tüketiciyi bir araya getiriyor. Tüm bunlar Tahtakale’yi her zaman popüler ve canlı bir ticari merkez haline getiriyor.


Uygun fiyata alışveriş

Sıra geldi Tahtakale’nin en bilinen özelliğine. Bu tarihi pazar alanında envai çeşit ürünü oldukça uygun fiyatlar karşılığında satın alabilirsiniz. Bütçenize uygun ürünleri bulmanızın oldukça kolay olduğu Tahtakale’de özellikle düğün, sünnet ve nişan gibi organizasyonlara dair çok sayıda mağaza bulunuyor. Şu sıralar kapsamlı bir alışveriş yapmanız gerekiyorsa Tahtakale’ye bir göz atmanızı öneririz. Hem eğlenceli hem de bütçe dostu bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.


Turistlerin gözdesi

İstanbul’un en turistik bölgelerinden olan Eminönü’nde yer alan Tahtakale, başlı başına bir turizm semti olma özelliğini taşıyor. Her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Tahtakale’de her dilden ve dinden insana rastlayabilirsiniz. Semtin esnafı birçok dile hakimdir, kendini bu dillerde rahatlıkla ifade edebilir. Bölgede esnafla turist birbirini sever ve iyi anlaşır. Gerek yerli gerekse de yabancı turistler, normal zamanda oldukça düşük olan Tahtakale nüfusunda önemli bir yere sahiptir.


Adeta bir lezzet durağı

Tahtakale, ticari yönlerinin dışında aynı zamanda aradığınız birçok lezzeti bulabileceğiniz zengin bir mutfak. Dönerlerden kebaplara, tatlılardan tuzlulara çok sayıda lezzetli yiyeceği semtte bulabilirsiniz. Burada ayrıca çok meşhur, nam salmış çeşitli ünlü restoranlar da bulunuyor. Bu durumun ortaya çıkmasında bölgedeki esnaf sayısının çok olması da etkili olmakta. Bir yerde esnaf varsa, orada lezzet vardır diye hep söylüyoruz.