Adsız Kopyası Kopyası

Esnafın iş güvenliğine yönelik faydalı öneriler

Elektrik kesicilerden faydalanın.

Elektrik kazaları, dükkanlarda en sık görülen kazalardandır. Sonuçları çok tehlikeli olabilen bu kaza türüne karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bu doğrultuda, dükkanların kapalı olduğu durumlarda gerekli cihazlar hariç diğer makinelerin elektriklerini kesebilecek bir elektrik yapısı kullanılmalıdır. Bu, elektrik temelli kazaları önemli oranda azaltacaktır.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Söndürme sistemleri kullanın.

Yangın, dükkanları tehdit eden tehlikelerin başında gelmektedir. Esnafımız, eğer büyük bir işletmeye sahipse bir söndürme sistemi edinmelidir. Sulu söndürme sistemlerinin mallara zarar vereceği düşünülüyorsa gazlı söndürme sistemleri de düşünülebilir. Ancak günün sonunda bu sistemlerin dükkanlara kurulması artık elzem hale gelmiştir.


Topraklamalı prizleri tercih edin.

Dükkanlarda yoğun bir şekilde kullanılan prizlerin seçimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde çeşitli tehlikeler baş gösterebilir. Bu doğrultuda iş yerlerinde mutlaka topraklamalı prizler kullanılmalı. Hem cihazların hem dükkan sahiplerinin emniyeti için bu son derece önemlidir. Dikkate almakta fayda var.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Yangın ihbar sistemleri edinin.

Yangın ihbar sistemleri, bir dükkanın olmazsa olmaz demirbaşları arasında yer almalıdır. Tehlike anında hayat kurtarıcı olabilen bu sistemler, masraf olarak görülmemeli ve iş güvenliğine yapılan bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. Yangın ihbar sistemleri, olası bir yangında işletmedeki kişilere erken uyarı sağlayarak olası can ve mal kayıplarını önler.


Alarm sistemlerine yönelin.

İş yerinizi gaz ve su kaçaklarından korumak için çalışır olmadığı durumlarda gaz ve su vanasını kapatabilecek bir alarm sistemi ve ilave seçenekler kullanabilirsiniz. Bu sistemler, dükkanınızı çok daha güvenli hale getirecektir. Bu sayede gereksiz tüketimin de önüne geçerek planda olmayan masrafların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Adsız Kopyası