Ana Görsel 2400x572

Esnafın bir iş günü nasıl geçiyor?

Siftah vakti

Sabahın oldukça erken saatlerine denk gelir. Her gün sabah 7 ila 8 saatleri arası esnaf dükkanını açar. Gerekli hazırlıklarını yaptıktan sonra ilk müşterilerini beklemeye koyulur. Gün artık esnafımız için başlamıştır.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Sabah misafirleri

Esnaf için günün ilk ziyaretçileri, sabah işe gidenlerdir. Kimileri selamını verir yoluna devam eder, kimileri ise çayını simidini alarak kahvaltısını yapar. Mesaiye yetişmeye çalışanlar, erken vakitlerde dükkanlarda bir hareketlilik yaşanmasını sağlar, esnafın yüzünü güldürür.


Tavla eşliğinde sohbet

Günün ilk yoğunluğu geride kaldığına göre esnaf için keyifli bir tavlanın vakti gelmiş demektir. Çaylar demlenir, iskemleler kurulur ve tavlalar açılır. Komşu esnafla keyifli bir oyuna ve koyu bir sohbete yelken açılır.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Yayın akışı kontrolü

Keyifli geçen dakikaların ardından esnafımız artık televizyona göz atmaya hazırdır. Dükkânda herhangi bir yoğunluk yoksa, filmlere ve haberlere odaklanılır; müşteri varsa onun da gözü ekrana kayar. İşler televizyondan gelen sesin eşliğinde devam eder.


Yoğunluk ve kapanış

Tıpkı günün ilk saatleri gibi akşam üstleri de dükkanlar için hareketli vakitlerdir. İşten dönenler esnafın yolunu tutar, akşam alışverişlerini yapar. Dükkanlar, artık bitmekte olan günün son kazançlarını elde eder ve birkaç saat içinde de yavaş yavaş kepenk indirmeye başlar.

Adsız Kopyası