Adsız Kopyası Kopyası

Esnafa ev sahipliği yapmış 5 tarihi han

Balkapanı Hanı

Eminönü’nde bulunan Balkapanı Hanı, şehrin en eski hanlarından biri. Tarihi Bizans dönemine uzanan eser, Fatih Sultan Mehmet zamanında restore edilmiş ve yapıya eklemeler yapılmış. Zamanında bu handa, başta bal olmak üzere çok sayıda ürünün ticareti yapılmış; han, esnafın uğrak noktalarından biri haline gelmiş.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Büyük Yeni Han

Büyük Yeni Han, 18. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Han, III. Mustafa tarafından İstanbul’un o dönemki en hareketli bölgelerinden birine yapılmıştı. Tarihi bilgilere göre Emniyet Sandığı, ilk kez 19. yüzyıl sonunda Çakmakcılar Yokuşu’ndaki Büyük Yeni Han’da açılırken, handa genellikle sanayi alanında faaliyet gösteren küçük dükkanlar bulunuyormuş.


Melek Han

1880’li yıllarda Alexiadi Theoridis isimli bir tüccar tarafından yaptırılan Melek Han, günümüze kadar korunarak gelmiştir. Hayata geçtiği dönemden bu yana esnafın faaliyet gösterdiği alanlar arasında yer alan yapıya 1970’li yıllarda ek bir bina yapıldı. Günümüzde Melek Han içerisinde çok sayıda ticaret insanı çalışmalarını sürdürüyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Rumeli Han

İstanbul en bilinen hanlarından olan Rumeli Han’ı, Mabeynci Ragıp Paşa şehre kazandırmıştır. Eserin mimarı tam olarak bilinmese de bu konuda Jasmund ve Pappa’nın isimleri geçmektedir. Şehrin popüler yerlerinden olan İstiklal Caddesi’nde yer alan han, tarih boyunca birçok tüccara ve esnafa ev sahipliği yaptı.


Büyük Valide Han

Çakmakçılar Yokuşu’nda bulunan Büyük Valide Han, 17. yüzyılda inşa edildi. Asırlardır İstanbul’un tarihine tanıklık eden hanın 210 odası ve 3 avlusu bulunuyor. Geçmişte kervanların konakladığı Valide Han'da bugün pek çok dükkân yer alıyor. Bir dönem İranlı tüccarlara da ev sahipliği yapan Valide Han’ın içerisinde bir İranlılar Mescidi de bulunuyor.

Adsız Kopyası