Adsız Kopyası

Esnafın yıllara dayanan uğraşı: Keçecilik

Orta Asya’dan beri bizlerle 

Keçenin tam olarak ne zaman hayatlarımıza girdiği tam olarak bilinmiyor. Ancak Homeros’un İlyada Destanı’nda keçecilikten bahsetmesi, bu köklü geleneğin ne kadar eski bir tarihe sahip olduğunu bizlere gösteriyor. Türklerin ise Orta Asya günlerinden bu yana keçeyi kullandığı biliniyor. Ulaşılan tarihi bulgular, atalarımızın keçeyi çadır, örtü ve giysi yapımında sıklıkla kullandığını ortaya koyuyor. 


Keçeci esnafına merhaba

İlk keçeci esnafının ortaya çıkışı Türklerin Anadolu’ya yerleşmesiyle birlikte görüldü. Bu dönemde mahallelerde bulunan dükkanlar arasında keçeciler yaygınlaştı. Osmanlı zamanında Ahilik loncasının da önemli bir parçası olan keçecilik geleneği, geniş kullanım alanı ve kültürümüzdeki yeri nedeniyle her daim günlük yaşamın önemli parçalarından biri oldu.


Anadolu’da yaygın bir gelenek

Ham maddesi yün olan, bu nedenle özellikle hayvancılık yapılan yerlerde gelişme gösteren keçecilik, günümüzde Anadolu’da hala uygulanıyor. Özellikle Afyon, Balıkesir, Konya ve Urfa gibi şehirlerimizde bu köklü geleneği icra etmeye devam eden çok değerli ustalarımız ve esnaflarımız bulunuyor. Yapımı zaman ve emek isteyen keçe, koyunun Mayıs kırkımından alınan yün ile yapılıyor. Bu süreçte temizlenen lifler, hasır yüzeye düzgün bir şekilde yayılıyor ve istenilen motifler üzerine yerleştiriliyor. 


Sıkılaşma için ayak tepmesi

Keçecilik, toplum arasında “keçe tepmece” ismiyle de bilinir. Bu ifade, keçenin üretim esnasında yaklaşık olarak 30-40 dakika ayak ile tepilmesinden geliyor. Bu sayede keçenin içindeki lifler iyice kaynaşıyor. Bu işlemin ardından ise liflerin bütünleşmesini sağlayan pişirme işlemine geçiliyor. Bu aşamada da keçe, sıcak su ve el basıncı yardımıyla iyice sıkılaştırılıyor.


Çok sayıda alanda kullanımda

Keşe, son aşamada yıkanıyor, rulo şeklinde sarılıyor ve dik bir şekilde bekletilerek süzme yöntemi ile suyundan arındırılıyor. Ardından asılarak kurutulan keçe kullanıma hazır hale geliyor. Tarih boyunca çok sayıda alanda kullanılan keçe, bugün kıyafetlerde, aksesuarlarda, takılarda ve dekoratif objelerde sıklıkla tercih ediliyor.