Adsız Kopyası Kopyası

Esnafın pazarlama defterinden notlar

Afiş dağıtmak işe yarıyor.

Hiç kapınıza veya posta kutunuza bırakılmış bakkal, market afişine denk geldiniz mi? Cevabınız evet ise gördüğünüz afişlere “çalışıyor mu bu yöntem hala?” dediğinize eminiz. Evet, bu yöntem hala çalışıyor. Esnaf bu sayede büyük marketlerin ve AVM’lerin aksine tüketiciye doğrudan ulaşabiliyor ve onu kendisinden haberdar edebiliyor. Yani anlayacağınız, kapı kapı gezip afiş bırakma yöntemi, bugün esnafa kazandırmaya devam ediyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Yardıma koşan esnaf candır.

Gecenin bir saatindeyiz ve evde o çok sevdiğiniz tuzlu fıstığın bittiğini fark ettiniz. Şimdi kim getirecek bunu size? AVM’ler mi yoksa market teslimat uygulamaları mı? Hepsi, sepetinizi belirli bir tutara ulaştırmanızı isteyecektir. Peki esnaf öyle mi? Hemen çırakla yollar size o çok sevdiğiniz tuzlu fıstığı. İşte esnafın bu yaklaşımı da günümüzde ona kazandıran yöntemler arasında yer alıyor. Esnafımız, en zor anınızda yardımınıza koşar, sizi zorda bırakmaz. Ve bu da onu değerli kılar.


Tatlı dil her kapıyı açar.

Günümüzde esnafı, büyük işletmelere ve mağaza zincirlerine karşı ayakta tutan bir diğer yöntem ise güleryüz. Onlarla her zaman sohbet edebilirsiniz. Dükkanlarından hiçbir şey almasanız bile muhabbeti sizden esirgemezler. Bu sohbeti ve güleryüzü, büyük ve kurumsal işletmelerde bulmak ise çoğu zaman mümkün değil. Bu sayede esnafımız, kendisinden hacim ve müşteri sayısı olarak çok daha büyük olan işletmelere karşı hala ayakta kalabiliyor ve gücünü koruyabiliyor. Esnafın, tüketicideki yeri her zaman bir başkadır.Fransa ligi takımlarından Lille’de oynayan Zeki Çelik, bu sene takımıyla şampiyonluk sevinci yaşadı. Milli yıldızlarımız Burak Yılmaz ve Yusuf Yazıcı ile takım arkadaşı olan Çelik, defans pozisyonunda oynuyor. Milli takımımızın da önemli isimlerinden olan Çelik’in babası inşaat ustası olarak çalışıyor. Zeki Çelik, son yıllarda sadece Türk futbolunun değil dünya futbolunun da ses getiren ve dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Fazla mesai, müşteri demek.

Kurumsal ve profesyonel işletmeler ile mağaza/dükkan zincirlerinin açılış ve kapanış saatleri büyük oranda belli. Bu saatler dışında onları ziyaret ederseniz kapıda kalma ihtimaliniz çok yüksek. Esnafımız ise mesai saatlerine takılmaz, günün büyük bir bölümünde hizmet vermeyi sürdürür. Günün neredeyse her saatinde açık bir esnafa denk gelebilirsiniz. Her zaman ulaşılabilir olmak yine günümüz piyasasında esnafımızı öne çıkaran durumlar arasında yer alıyor.


Öndeki organiği takip et!

Bugün sorsanız her işletme organik ürün sattığını iddia eder. Elbette bu iddiaların hepsi gerçek değil. Gerçek olan ise esnafımız aracılığıyla organik ürüne ulaşmanın oldukça kolay olduğudur. Esnaf, ürünün organiğini direkt sahibinden alır ve tüketiciye ulaştırır. Bugün rastgele girdiğiniz bir bakkalda bile ev yapımı ürünlere, organik süte ve yumurtaya mutlaka denk gelirsiniz. Kısacası, esnaf organik ürüne giden yolu kısaltır ve bu konuda en güvenilir kaynaklar arasında yer alır. Zincir işletmelerde ise ürünün organik olduğundan emin olunması gerekir. 

Adsız Kopyası