Adsız Kopyası Kopyası

Esnaf modasının tarihi serüveni

Entari ve şal kumaş

Osmanlı Devleti’nde II. Abdülhamit dönemi boyunca esnafın entariler giydiğini görüyoruz. Esnaf, bu entarilerin altına yakaları güzel görünsün diye bir iç giysi giyerdi. Ayrıca bele şal kumaş takılır, sırta ise gazeki ve fermani isimleri verilen işlemesiz kumaşlar giyilirdi. Esnaf kimi zaman entarinin üzerine Mekke hırkası veya pamuklu hırkalar da giyerdi. Kışın ise mırız ve aba adlı giysilerin yanı sıra özellikle zengin kişiler kürk giymeyi tercih ederdi.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Peştamal ve sert yasalar

Yunan uygarlığında kişilerin giydikleri kıyafetler, birer varlık ve konum göstergesi niteliğindeydi. Bu dönemde esnaf, peştamala benzeyen kıyafetler giyerdi. Bu grubun giydiği kıyafetler tek tipleştirilmişti. Esnaf, dilediği her kıyafeti giyerek işinin başına geçemiyordu. Bu yıllardan, esnaf olmanın pek de kolay olmadığı yıllar olarak bahsetmek mümkün.


Fes ve yelek

1800’lü yıllara denk gelen Tanzimat döneminde esnaf ağırlıklı olarak fes takar ve kolsuz, önden çaprazlama kavuşan yelekler giyerdi. Bu yelekler genellikle çuha veya kadifeden yapılırdı. Yeleklerin ön kısmında ceviz büyüklüğünde 7-9 adet örgü düğme bulunurdu. Esnafın giydiği yelekler, bu dönemde çok popülerdi. Bu yeleklerin işlemeli olanları gençler arasında çok yaygındı.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Şapka ve pantolon

Avrupa’da 18. ve 19. yüzyılda görülen Sanayi Devrimi esnasında esnaf, karşımıza yine tek tip bir kıyafet ile çıkıyor. Bu dönemde askılı pantolonların esnaf arasında çok yaygın olduğunu görüyoruz. Bu pantolonlar yakasız gömlekler ile giyiliyor, birkaç farklı türde şapka takılıyordu. Bu kıyafetler, modern esnaf kıyafetlerinin ilk örnekleri arasında yer aldı ve esnafın, gelecek yıllarda evrilen kıyafet seçimlerinde önemli bir rol oynadı.


Önlük ve kolsuz yelek

Bugün esnafın giyim kuşamına dair kabul görmüş, zorunluluğa dönüşmüş yaklaşımlar olmamakla birlikte isteğe bağlı olarak tercih edilen kıyafetler bulunuyor. Önlük, eldiven, kolsuz yelek, mini mont ve ince/plastik çizme; günümüzde esnafın sıklıkla tercih ettiği giysiler arasında yer alıyor. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar yerine gündelik kıyafetiyle işinin başında olmayı tercih eden esnafın sayısı da bir hayli fazla. 

Adsız Kopyası