Ana Görsel 1120x600 Kopyası

Esnaf dükkanlarından içimizi ısıtacak 5 özlü söz

Bir oyuncakçı dükkanı

“İlim ve sanattan haberdar olmayanlar aç olur, Müflis ve bîvâye kalur (iflas eder ve nasipsiz kalır) herkese muhtaç olur.” Bir oyuncakçı dükkanında karşımıza çıkan bu ifadeler, bilimin ve sanatın önemini bizlere anlatmaktadır. Ahilikten günümüze esnafın, eğitime verdiği önem hep göz önünde olmuştur. Bu tarz sözlere esnaf dükkanlarında sıklıkla denk gelmek mümkündür.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Bir saatçi dükkanı

“Gelen gelsin saadetle (mutlulukla), giden gitsin selametle (esenlikle).” Söz, bir saatçi dükkanında karşımıza çıkıyor. Hayatımıza girenler ve çıkanlar nedeniyle kendimize bir dert edinmememiz gerektiğini anlatan söz, yaşananların tadını çıkarmamızı öğütlüyor. Bu doğrultuda kendimizi kimseye bağlamamamız ve birilerinin peşinden sürüklenmememiz bu sözde öğütleniyor.


Bir şekerci dükkanı

“Sade pirinç zerde (şekerli pirinç peltesi) olmaz bal gerektir kazana, Baba malı tez tükenir evlat gerek kazana.” Bu güzel sözle karşılaştığımız yer ise bir şekerci dükkanı. Esnafımız bu sözle, hazıra dağ dayanmayacağını, daima çalışarak üretmek gerektiğini anlatmıştır. Bu değerli sözü, yaşam felsefemiz haline getirmekte fayda var diyor ve sıradaki duvar sözümüze geçiyoruz.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Bir demirci dükkanı

“Doğru olsan ok gibi elden atarlar seni, eğri olsan yay gibi elde tutarlar seni, menzil (mesafe) alır doğru ok elde kalır eğri yay.” Bir demirci dükkanının duvarlarından bizleri selamlayan bu değerli söz, her koşulda doğruluğun benimsenmesi gerektiğini bizlere öğütlüyor. Doğruluğun kimi zaman değer görmese de her zaman ilk edinilmesi gereken bir değer olduğu, bu özlü sözün bize verdiği mesajlardan biri.


Bir marangoz dükkanı

“Sefa geldin ey müsafir, ısmarla kahve içelim, işçi ile sohbet olmaz, bir merhaba der geçelim.” Marangoz esnafının duvarlarından alıntılanan bu söz, çalışmakta olan kişilerin meşgul edilmemesi ve işinden alıkonulmaması gerektiğini bizlere anlatıyor. Söz, bu yönüyle günümüz iş dünyasına da önemli bir kuralı hatırlatmış oluyor. Bu değerli sözü, aklımızdan hiç çıkarmamamızda fayda var.

Adsız Kopyası