Adsız Kopyası

Ekmeğini Denizden Çıkaranlar

Gemi kaptanları

Denizciler iyi bilir. Aileden uzakta, zorlu dalgalarla mücadele halinde geçen sefer günlerinde tüm personelin ve geminin sorumluluğu kaptandadır. Para kazanmak için karadan haftalarca hatta bazen aylarca uzakta çalışan kaptanlarımız, ekmeğini tam anlamıyla denizden çıkarıyor. Gerek şehir hatlarındaki vapurlarda çalışan gerekse de ticari gemilerde görev alan tüm kaptanlarımız, emekleriyle teşekkürün en büyüğünü hak ediyor.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Balık ekmekçiler

Sevmeyeni az, bağımlısı çoktur. Tabii ki enfes lezzet balık ekmekten bahsediyoruz. Bu muhteşem sokak lezzetinin arkasında ise esnafımızın hummalı çalışması yatıyor. Uzun saatler boyunca, ağırlıklı olarak sıcak bir ortamda çalışan balık ekmekçilerimiz, ekmeğini denize borçlu esnaflarımız arasında yer alıyor. Bu arada hatırlatalım, balık ekmek sezonu açıldı. Şu sıralar bu muhteşem lezzeti mutlaka tatmanızı öneririz.


Deniz malzemecileri

Olta, misina, iğne, fırdöndü ve çok daha fazlası… Balıkçılık malzemelerini satan esnafımız, balık severlerin deniz mahsullerine ulaşmasında ve kovalarını doldurmasında önemli roller üstleniyor. Genellikle sahil bölgelerine konumlanan deniz malzemecilerinin günümüzde sayıları nispeten azaldı. Bu esnaf kolunun kazançlarında, deniz ürünlerine olan ilgi oldukça etkili olmakta.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Cankurtaranlar

Onların işini, yabancı filmlerde oldukça havalı ve kolay gibi görsek de oldukça zor bir işe imza attıklarını tahmin etmek güç değil. Bizler denizlerin keyfini çıkarırken canımızı koruyan cankurtaranlar, hayati bir mesleği icra ediyor. Sadece ekmeğini değil yaşamları da denizden çıkaran bu mesleğin erbapları, deniz hayatının en değerli oyuncuları arasında yer alıyor.


Vapur büfecileri

Onlar, keyifli vapur yolculuklarımızın olmazsa olmazları. Onlar, denizlerde yaşayan dostlarımızın karınlarını doyuran, mis gibi deniz havasında çay-simit keyfi yapmamızı sağlayan kişiler. Gündelik yaşamın koşturmacası içinde fark etmesek de, günlerinin büyük bir bölümünü denizde geçiren vapur esnafımıza çok şey borçluyuz. Vapur yolculuklarını muhteşem hale getiren esnafımıza, vapur büfecilerine selam olsun.

Adsız Kopyası