Adsız Kopyası Kopyası

Ege esnafının sıklıkla kullandığı 6 kelime

Klorak

Çamaşır suyuna verilen isim olan Klorak, sadece bölge esnafının değil yöre halkının da sıklıkla kullandığı bir kelime. Özellikle İzmir tarafında markete veya bakkala uğrarsanız çamaşır suyu ihtiyacınız için bu kelimeyi kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Klorak kelimesinin bölgede hizmet veren bir çamaşır suyu firmasının ismi olduğunu ve tıpkı selpak kelimesi gibi zamanla ürünün genel ismi haline geldiğini de belirtmiş olalım. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Darı

Bu ifadeyi daha önce duymuş olabilirsiniz. Sadece Ege’de değil, ülkemizin farklı birçok bölgesinde kullanılan darı kelimesi “süt mısır” anlamına geliyor. Bölgede ise bu kelimenin yeri ayrıdır. Ege’de sokaklar sıklıkla esnafın “süt darııı” seslerine sahne olur. Bu sesi duymak bölge halkına genellikle mutluluk verir. Çünkü organik, taze ve leziz süt mısırı ayaklarına kadar gelmiştir. Onlara ise bu harika mısırları tuzlayıp yemek düşer.


Kayır

Ege bölgemizde bu kelimeyi sıklıkla, inşaat malzemeleri satan esnaftan duyarsınız. Kayır, iri taneli inşaat kumu anlamında kullanılıyor. Bölgede inşaat işleriyle uğraşıyorsanız nalbur gibi bir esnafla olan diyaloğunuzda kum yerine kayır kelimesini kullanmanız iyi olabilir. Bu sayede hem esnafla hoş bir diyalog kurma şansınız olur hem de işlerinizi çok daha hızlı bir şekilde ilerletebilirsiniz.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Gevrek 

Artık onu bilmeyen kalmadı. Ege insanının simit anlamında kullandığı gevrek ifadesi aynı zamanda bölgedeki fırıncı ve pastane gibi esnafın olmazsa olmaz kelimeleri arasında yer alıyor. Yiyecek alanında hizmet veren esnafın gevrek dışında kullandığı diğer kelimeler ise kumru ve boyoz. Bu arada tamamının oldukça lezzetli olduğunu ve ilk fırsatta bunları tatmanız gerektiğini de söylemiş olalım.


Annacında

Sıra geldi Ege bölgesindeki esnafımızın sıklıkla kullandığı bir diğer kelimeye. Hepimiz yeri geldiğinde esnafa adres sorar ve onlardan yol tarifi alırız. Tarif esnasında en çok kullanılan kelimelerden biri de “karşısında” olur. İşte bu ifadenin Ege esnafındaki karşılığı “annacında” kelimesi. Örneğin; “Bak kızım aradığın okul, şu ilerdeki durağın annacında kalıyor.” cümlesinde olduğu gibi. Yolunuz Ege tarafına düşerse aklınızda olsun. 

Adsız Kopyası
Adsız Kopyası

Yaşanma

Kelimenin, yazılışından çok farklı bir anlamı bulunuyor. “Boş durma” anlamına gelen ifade Ege esnafının en sık kullandığı kelimelerden. Bölgedeki dükkanlara kulak misafiri olursanız esnafın çıraklarına “yaşanma (boş durma) iş yap” veya müşterilere “yaşanma bir çay iç” dediğini mutlaka duyarsınız. Kelimenin bölgede “yaaşanma” şeklinde kullanıldığı da görülüyor.