Adsız Kopyası

Dünden bugüne sokaklara renk katan 6 esnaf

Dondurmacı

Şimdilerde onları sokak aralarında çok az görsek de seyyar dondurmacılar, bir zamanlar sokakların olmazsa olmazlarındandı. “Dondurmacı geldii! Çilekli vaar, limonlu vaar!” çağrılarıyla bir anda onlarca çocuğu etrafına toplayan dondurmacı amcalarımız, yolları gözlenen esnaflar arasında yer alıyordu. Bugün onlarla az da olsa sokak aralarında hala karşılaşıyoruz. Onlara olan özlememiz arttığında ise soluğu dondurmacı dükkanlarında alıyoruz.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Kalaycı

Gün içinde sokaktan gelen “Kalaycı geldi hanımm!” sesini birçoğumuz duymuşuzdur. Özellikle bakır tencerelerimizi kalaylayarak bizleri önemli bir dertten kurtaran kalaycılar, bugün hala sokakta denk geldiğimiz esnaf kolları arasında yer alıyor. Aynı zamanda geçmişten günümüze aktarılan değerli meslekler arasında yer alan kalaycılığın, uzun yıllar boyunca bizlerle olmasını ve hayatlarımızı kolaylaştırmasını diliyoruz. 


Kasetçi

Sokakların konser alanlarına döndüğü, insanların yoldan yürürken istemsizce kendini müziğin ritmine kaptırdığı günleri kimler hatırlıyor? Bugün yerlerini müzik dükkanlarının aldığı kasetçiler, bir zamanlar sokakların gerçek anlamda rengi ve sesiydi. Son çıkan şarkıları ilk onların sayesinde dinler, dertlerimizden biraz olsun uzaklaşırdık. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Eskici

Onlarla hem dükkanlarında hem de sokaklarda karşılaşmak mümkün. Kullanmadığımız eski eşyalarımızı alan bu esnaf kolu, sokakları arşınlayan ve adeta dışarıdaki hayatın sembolü olan esnaflar arasında yer alıyor. Sayıları bugün önemli oranda azalan eskicilerin, birçoğumuzun hafızasındaki yeri epey derindir. Öyle ki geçmişte bir sokağı eskicisiz düşünmek, hayal etmek çok kolay olmazdı. Onların da bugünlerde sayıları bir hayli azaldı.


Overlokçu

O meşhur sözler hemen aklınıza geldi di mi? “Hanımların dikkatine” diye başlayan cümlelerin sahibi olan overlokçular; halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çektirmek isteyenler en doğru adres. Bu esnaf kolunun anonsları tüm Türkiye’de aynı şekilde yankılanıyor. Ünlü sınırları aşan, bilmeyeni yok denecek kadar az olan overlokçular sokaklarımızın kült haline gelen esnaf kolları arasında yer alıyor. 

Adsız Kopyası
Adsız Kopyası

Bileyici

Kimi zaman dükkanlarında kimi zaman ise tekerlekli arabalarında verdikleri hizmetle körelen bıçaklarımızı tekrar kullanılabilir hale getiren bileyiciler, yine sokaktaki yaşamdan aklımızda yer edinen esnaf kolları arasında yer alıyor. Sokak sokak dolaşan ve arabasının altındaki pedal yardımıyla çarkı çeviren bileyiciler, kısa sürede bıçakları eski keskin haline döndürebiliyor. Onlarsız bir sokak düşünmek de elbette mümkün değil.