Adsız Kopyası Kopyası

Babası esnaf olanların yakından bildiği 7 durum

Finansal kavramlarla küçük yaşlarda tanışırsın.

Çek, senet, iskonto, vergi ve çok daha fazlası… Babanız esnaf ise bu tarz kavramlarla oldukça erken yaşlarda tanışmışsınız demektir. Yaşıtlarınız henüz kuruş hesabı yaparken siz finans danışmanı moduna çoktan geçmişsinizdir. İleride bu bilgilerin işinize çok yarayacağını bilirsiniz ancak şu anda zihninizde bunlara yer açmak iyi bir şey midir emin olamazsınız. Parayla olan yakın ilişkiniz çoktan başlamıştır. Artık isteseniz de onu kendinizden uzaklaştıramazsınız.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Dükkanda çalışmak, yaşam tarzın haline gelir.

Esnaf çocuğuysanız dükkan, vaktinizin önemli bir bölümünün geçtiği yerdir. Bu arkadaşlarımız, okula gitmeyip evde vakit geçirmeyi düşündüklerinde soluğu genellikle dükkanda, babalarının yanında almaya alışkındır. Onlar, yazın önce dükkanı açar, biraz işlere baktıktan sonra deniz ve güneşin tadını çıkarırlar. Tatilde hem para kazanır hem de dinlenirler. Böylesi çok da keyifli olur.


Çalışma saatlerinin esnek olduğu düşünülür.

Esnaf bir aileye sahip olmak genellikle özenilen bir durum. Babanız esnaf olunca sabah dükkana kaçta gittiğinizin ve akşam mesaiyi kaç gibi bitirdiğinizin pek önemli olmadığı düşünülür. Ne de olsa dükkan sizindir. Ancak bir önceki maddemizde de bahsettiğimiz gibi durum tam tersidir sevgili okur. Evet, dükkan sizindir; tam da bu sebepten dolayı sizin bir mesai saatinizin olması gerekmez. Bu yaklaşım da esneklikten ziyade uzun mesai saatlerini beraberinde getirir. Ama yine de esnaf çocuğu olmak keyiflidir. Düşünsenize bütün abur cuburlar sizin!

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Tüm ödemelerde muhakkak elin vardır.

Esnaf çocuğu olmak, tüm ödemelerle bir şekilde muhatap olmayı gerektiriyor. Toptancı, Bağkur ve dükkan faturaları derken bu ödemelerin listesi uzayıp gidiyor. Bu doğrultuda babası esnaf olanlar “şununla faturaları öde, şunu toptancıya ver” gibi sözleri sıklıkla duymuştur. Bakış açısına göre yorucu veya eğlenceli olabilen bu uğraş, yine erken yaşlarda önemli deneyimler ve bilgiler edinilmesini sağlıyor. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki para yönetimi becerisi.


Gün geçtikçe insan sarrafı olursun.

Erken yaşlarda bir işletmenin süreçlerinde yer almak, birçok insanla tanışmayı ve doğal olarak insani ilişkileri geliştirmeyi beraberinde getiriyor. Durum böyle olunca kimin güvenilir kimin güvenilmez olduğunu bir bakışta anlamak oldukça kolay hale geliyor. Yani babanız esnaf olunca insan sarrafına dönüşmeniz son derece muhtemel. Bu da yine esnaf çocuğu olmanın kazandırdığı artılardan biri.

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Yaşça büyük esnaf arkadaşların olur.

Esnaf insanın çokça esnaf arkadaşı olur. Bunu esnaf olmaya gerek olmadan, uzaktan bile gözlemlemek mümkün. Peki esnafın çok sayıda esnaf arkadaşı olur da esnaf çocuğunun olmaz mı? Pekâlâ onun da oluyor. Küçük yaşlardan itibaren babası ile dükkan işleten ve ticaret yapan esnaf çocukları, kendilerinden yaşça büyük çok sayıda esnaf arkadaş ediniyor. Erken yaşlarda sosyalleşmek ve güvenilir dostlar kazanmak tam da bu olsa gerek.