Adsız Kopyası

Adını duyduğunuzda şaşıracağınız esnaf kolları

Debbağ

Listemizin ilk sırasında debbağ mesleği bulunuyor. Debbağ, Ahiliğin ana dallarından sayılan dericilikte bugün hala kullanılan geleneksel yani doğal yöntemlerden birini yerine getiriyor. Bu mesleki ünvan, deriyi kullanılabilecek duruma getiren kişilere bir diğer deyişle sepicilere veriliyor. Günümüzde adlarını çok sık duymasak da bu mesleği icra eden çok sayıda esnaf bulunuyor. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Pürmüzcü

Yine gündelik hayatımızda sık karşılaştığımız ancak ismini muhtemelen bilmediğimiz bir meslek bizlerle. Pürmüzcü, genellikle metalleri lehimlemede kullanılan, güçlü alev çıkaran, benzin veya gazla çalışan aracı kullanan kişiye verilen isim. Bu aracın ismi ise Pürmüz. Oldukça hassas ve kimi zaman tehlikeli olabilen bir mesleği icra eden pürmüzcüler, günümüzde özellikle mahalle aralarında yer alan küçük dükkanlarda çalışıyor. 


Kültürcü

Bu isim size biraz tanıdık gelmiş olabilir ancak baştan söyleyelim. Düşündüğünüz gibi değil. Burada konumuz biraz daha gıda üzerine. Kültürcü; tereyağı, krema ve peynir imalatında kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişiye deniyor. Yani sofralarımıza konuk olarak harika kahvaltılar yapmamızı sağlayan çeşitli yiyeceklerin arkasında kültürcülerin imzası bulunuyor. 

Adsız Kopyası

Adsız Kopyası

Basmacı

Yine nispeten kulağımıza tanıdık gelen bir meslek ismi. Özellikle geçmiş yıllarda seyyar basmacılar, yelken bezinden büyükçe bir bohça, elde demir arşın sokak sokak dolaşırdı. Basma ise en çok tercih edilen kumaş türlerinden biriydi. Orta halli ailelerin kadınları basma giyerdi. Basmacılık, o yıllardan günümüze kadar gelmeyi başardı. Bugün sokak aralarında bu mesleği icra eden esnaflara denk gelebiliyoruz. 


Mestçi 

Kundura yada pabucun içine giyilen yumuşak ayakkabıya “mest” ismi veriliyor. Değişik türleri olan mestleri satanlara ise “mestçi” deniyor. Bugün özellikle anneanne, babaanne ve dedelerimiz tarafından tercih edilen mestlerin, deve ayak derisinden yapılanları deve mesti, yandan kopçalı olanları ise serhatlı mest ismiyle anılıyor. Günümüzde mestçiler, mesleklerini icra etmeye devam eden, eski esnaf kolları arasında yer alıyor. 

Adsız Kopyası