Adsız Kopyası Kopyası Kopyası

İlçe ilçe en meşhur İstanbul esnafları

Ümraniye: Mobilyacılar

İstanbul’da mobilya esnafı denince akla hemen Ümraniye gelir. Hatta biraz daha özele inersek Ümraniye’nin semtlerinden olan Dudullu için “mobilyanın kalbi” ifadesini kullanabiliriz. Şehirde yeni evlenenler, evini yenileyenler ve dekorasyon meraklıları soluğu daima Ümraniye’de alır. Sizin de yolunuz Ümraniye taraflarına düşerse mutlaka buradaki mobilyacı esnafa uğramanızı öneririz. Keyifli vakit geçireceğiniz eminiz.

Esnaf Görseller Kopyası

Esnaf Görseller Kopyası

Sarıyer: Börekçiler

Meşhur Sarıyer böreğini duymuşsunuzdur. Bu bir şehir efsanesi değil. Gerçekten de İstanbul’un Sarıyer ilçesinde oldukça orijinal ve lezzetli bir börek türü yapılıyor. Tadı dillere destan olan bu böreğin ünü zamanla ilçenin sınırlarını aşarak şehrin ve hatta ülkenin farklı noktalarına ulaştı. Bugün sadece İstanbul’da değil dünyanın farklı yerlerinde Sarıyer böreği yaptığını iddia eden dükkanlara denk gelebilirsiniz. 


Beyazıt: Kitapçılar

İstanbullular iyi bilir. İstanbul Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu Beyazıt semti, gerçek bir kitapçı yani bilinen tabir ile sahaflar bölgesidir. Oldukça eski dükkanların bulunduğu semtte bulamayacağınız kitap yok denecek kadar azdır. Tarihi bir yanı da bulunan Beyazıt sahaflarında ders kitaplarından romanlara, hikaye kitaplarından ansiklopedilere kadar birçok türde kitaba ulaşabilirsiniz. Bölgedeki kitapçı esnafı oldukça yardımsever ve dost canlısıdır. 

Esnaf Görseller Kopyası

Esnaf Görseller Kopyası

Sirkeci: Elektronikçiler 

Doğubank’ı belki duymuşsunuzdur. Duymayanlar için bunun bir banka olmadığını baştan söyleyelim. Teknolojik cihazların satıldığı bir pasaj olan Doğubank, İstanbul’un elektronikçi esnafını bir araya getiren bir yer. Sirkeci’de bulunan Doğubank’ı ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsiniz. Aklınıza gelen hemen her türden elektronik cihazı burada uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.


Süleymaniye: Kuru Fasülyeciler

İşte enfes bir madde ile karşınızdayız. İstanbul’un Süleymaniye bölgesi, farklı tür kuru fasülye yemekleri hazırlayan esnafı ile ünlenmiş bir bölge. Burayı ziyaret ettiğinizde mutlaka bir pilav üstü kuru fasülye yemelisiniz. Gerçek bir lezzet semti olan Süleymaniye, Eminönü’ne bağlı ve ağırlıklı olarak kuru fasülyeci esnafın faaliyetlerini sürdürdüğü bir semt. Süleymaniye’ye yolunuz düşerse Karadeniz kuru fasulyesini mutlaka tatmanızı özellikle öneririz.  

Esnaf Görseller Kopyası