FED Kararı ve Sonrası

Geçen hafta sonuçlanan toplantı ile FED, Aralık 2008'de sıfıra çektiği faizi nihayet 25 baz puan yükseltti. Toplantı öncesinde piyasa beklentisi de bu yönde idi. Açıklama metninde yer alan ifadeler ve basın toplantısında FED Başkanı Yellen'ın yaptığı açıklamalar da, benzer şekilde, piyasa beklentilerini karşılar ölçüde. FED sonrasında ilk tepki olarak küresel piyasalarda genel olarak rahatlama olduğunu görüyoruz.
 
FED açıklaması ve Yellen basın toplantısından çıkan sonuç; Bundan sonraki dönemde FED açısından en kritik konunun enflasyon ve istihdam verileri  olacağı. Küresel gelişmeler, petrol fiyatındaki düşüş gibi konuları FED geçici olarak değerlendirdiği için enflasyon ve istihdam ile ilgili ABD verileri bundan sonraki dönemde diğer verilerin önüne geçeceğinden piyasalarda oynaklığı artırabilir. Yayınlanan ekonomik tahminlerde ise çok sınırlı güncellemeler yapıldı.
 
Öne çıkan ayrıntılar ise şöyle;
 
FED faiz oranı için hedef aralığı %0.0-0.25 aralığından %0.25-0.50 aralığına yükseltildi. Karar oy birliği ile alındı.Bu karar ile uyumlu olarak atıl rezervlere ödenen faiz (IOER) %0.50, ters repo oranı da %0.25 olarak belirlendi.Faiz artışına rağmen, para politikası duruşu gevşek olmaya devam edecek. FED bilançosunun küçültülmesi için ise faiz artışlarında önemli yol katedilmesi beklenecek.Üyelerin 2016 faiz tahminleri, %1.375 ile Eylül ayında yayınlanan tahminlerle aynı. Üyeler 2016 içinde 4 faiz artırımı daha yapılacağını tahmin ediyorlar. Piyasa bu tahminlerin bir miktar aşağı geleceğini, böylece faiz artırımına rağmen geleceğe yönelik olarak daha yumuşak bir mesaj verilmiş olacağını düşünüyordu. Öte yandan 2017-2018 tahminlerinde ise sınırlı düşüş söz konusu.FED, faiz artımına gerekçe olarak istihdam piyasasındaki dikkat çekici iyileşme ve enflasyonun orta vadede %2 hedefine yükseleceğine duyulan güven gösterildi.Bundan sonraki faiz artışları “kademeli (gradual)” olacak. Basın toplantısında Yellen bu sözcüğün tanımı üzerinde oldukça vakit harcadı. Buna göre, daha önceki faiz artırım süreçlerinde olduğu gibi her toplantıya yayılan ve eşit ölçüde yapılan artışlar olmayacak. FOMC verilere bağlı olarak zamanlama ve artış oranına karar verecek. Piyasada şu anda Mart ayındaki faiz artışına tanınan olasılık %40 civarında.
 
Bir süredir FED’in beklenen faiz artırım kararının piyasalarda olumlu bile algılanacağını, belirsizliğin bir ölçüde ortadan kalkmış olması sebebiyle pozisyonlarda yeniden dengelenmeye gidilebileceğini belirtiyorduk. FED sonrasında BIST’te nispeten pozitif eğilimin sürmesini, faizlerde 20-30 baz puan kadar gerileme görülmesini beklediğimizi söylemiş, USD pozisyon önermemiştik.  
 
Kısa vadede piyasalarda rahatlamanın devam etme ihtimali yüksektir. Bu çerçevede ilk gözlemler şunlar;
 
BIST: FED'den toplantı sonrasında kısa vadede risk alma iştahını destekleyen açıklamalar gelmesiyle hisse piyasalarında toparlanma çabaları destek buldu. BİST kapanışı sonrasında Gelişmekte Olan Piyasalar ETF'i %1.1, Türkiye ETF'i %1.8 oranında değer kazandı.  FED öncesi yayınladığımız görüşümüzde kademeli olarak 73.000-73.500 ve 75.300-76.300 seviyelerini hedeflediğimizi belirtmiştik. Bu aşamada görüşümüzü koruyoruz ve ana destek 71.500, direnç olarak ise 77.500 seviyesini takip ediyoruz. Diğer yandan BİST'te özellikle Kasım seçimleri sonrasında oluşan ivme kaybında sadece FED faktörü etkili değildi. Yurtiçinde jeopolitik riskler, global tarafta ise düşen emtia fiyatlarının enerji sektörü başta olmak üzere hisse fonları üzerinde baskı yarattığını görmüştük. Söz konusu risk faktörlerinin gündemden düşmemiş olması nedeniyle mevcut tepki yükselişi içerisinde bu başlıklar yakından takip edilmelidir.
 
TL: Karar sonrasında oynak bir görünüm çizen USDTRY, Asya seansında 2.93 etrafında dengelendi. FED’in beklentiler dahilindeki hamlesini, para politikasındaki belirsizliği azaltması anlamında TRY için pozitif olduğunu düşünüyoruz. Ancak mevcut jeopolitik gelişmeler düşünüldüğünde, TRY üzerindeki risklerin henüz sonlanmadığını düşünüyoruz. Kısa vadede, USDTRY’deki düşüş momentumunun korunabileceğini düşünüyoruz. Orta vadeli USD pozisyonu ise, TL'de TCMB kararından çok küresel risk iştahı ile alakalı bir konudur. Bu durumda global fon akımları takip edilmelidir. Döviz piyasalarda ilk olarak hem JPY hem de EURO karşısında değer kazanan USD’nın içeride de çapraz parite etkisiyle değerlenme riski ise kısmen devam etmektedir.

K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri