TEKNOYATIRIM Programı ve KOBİ’lere sunduğu fırsatlar

KOSGEB’in Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı olan KOBİ TEKNOYATIRIM, AR-GE sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekliyor. Programın amacı KOBİ’lerde teknolojinin tabana yayılmasını ve ihracatın artırılmasına katkı sağlamak. KOSGEB’in koordine ettiği program ile KOBİ’lere sahip oldukları orta ve yüksek teknoloji projelerine proje başına 5 Milyon TL’ye kadar destek veriliyor. 
 
Birçok programda hibe müracaatlarını hemen yapamazsınız. Yılın belirli dönemlerini beklemek zorundasınız. Fakat bu programda böyle değil. Projeniz hazırsa istediğiniz zaman müracaat edebilirsiniz. Diğer bir avantajlı durum ise, proje toplam bütçesinin tamamını 5 Milyon TL’ye kadar isteyebilir ve yüzde 25 kadarını projeye başlamadan alabilirsiniz.
 
Program çerçevesinde KOBİ’lerin makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yüzde 60 geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli olmak üzere yüzde 100’e varan oranlarda destek sağlanıyor. Ayrıca personel eğitim, danışmanlık, tanıtım, pazarlama vb. giderlerine yüzde 60 oranında geri ödemesiz destek veriliyor. Makine-teçhizat ve yazılım giderleri için yerli malı belgesi bulunması durumunda geri ödemesiz destek oranına yüzde 15 ilave edilecek.
 
5 Milyon TL orta ve yüksek teknoloji çalışmalarına, eğer projeniz orta altı veya düşük ise 500.000 TL’ye kadar destek alabiliyorsunuz. Fırsatı değerlendirmek için bağlı bulunduğunuz KOSGEB müdürlüğü ile irtibata geçmeniz yeterli. 

 

Fatih ÖNCÜ

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri