SWITCH Asia ve İşletmelere Sunduğu Fırsatlar

Avrupa Birliği (AB), Asya ülkeleri ile iş birliğinin artırılması ve ticaretin geliştirilmesi amacıyla oluşturduğu SWITCH Asia fon programı ile işletme ve işletmelerin bağlı bulunduğu dernek, vakıf ve birliklere projeleri karşılığında mali destek sağlıyor. 2014-2020 dönemi için ayrılan mali destek bütçesi 300 milyon Euro. Proje başına ortalama 1.7 milyon Euro destek veriyor.
 
Programın amacı, sürdürülebilir kalkınmanın ve ekonomik refahın geliştirilmesine katkı sağlanması.  İklim değişikliği ve çevresel sorunların azaltılmasına yönelik çalışmalara da ayrıca destek sağlanıyor.
 
Program 2014 yılından bu yana 90 adet projeye destek sağladı. Proje süreleri 24 ila 48 ay arası değişiyor ve her bir projeye verilen mali destek yukarıda da belirttiğim gibi ortalama 1.7 milyon Euro.  Program 18 Asya ülkesini kapsıyor. Bu ülkeler: Afganistan, Bangladeş, Butan, Kamboçya, Çin, Kuzey Kore, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya,  Moğolistan, Myanmar, Nepal, Pakistan, Filipinler, Sri Lanka ve Tayland.
 
Şehir planlama, toplum, yerel kalkınma ve yönetim, sağlık, çevre, inovasyon, kalkınma ve ticari iş birliği konuları desteklenen projeler arasında yer alıyor. Programdan AB üyesi ülkelerde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu aday ülkeler, AB ekonomik alan ülkeleri, Asya ve gelişmekte olan ülkelerdeki işletmeler, KOBİ’ler ve sivil toplum kuruluşları faydalanabiliyor.
 
Program hakkında daha detaylı bilgiyi switch-asia.eu’dan alabilirsiniz.
 

Fatih Öncü

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri