Köprü Öncesi Son Çıkış... Kaçırmayın!

“Bilgi, İletişim ve Teknoloji Proje Pazarı” etkinliği olarak tanımlayabileceğimiz ICT Proposers' Day 2017, 9-10 Kasım tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşecek. Macaristan Kalkınma Bakanlığı da etkinlikle ilgili olarak 8 Kasım tarihinde bir açılış seremonisi düzenleyecek.    Programı her yıl olduğu gibi bu yılda AB Komisyonu organize edecek. 2 günlük program, 80 milyar Euro bütçesi olan Horizon 2020 programının bir alt teması olan Bilgi, İletişim Teknoloji (ICT) çağrılarına yönelik olarak katılımcılara, projelerine ortak bulma veya projelere ortak olma fırsatı sağlayacak.
 
Her yıl 50 civarında ülkeden 2000’e yakın proje sahibi ve projelere ortak olmak isteyen uzmanların katıldığı etkinlik KOBİ’ler, üniversiteler ve araştırma merkezleri için önemli. Avrupa Birliği Komisyonu’nun sağladığı imkânları kullanmak için katılımcılara sunulan fırsatlarla dolu.
 
ICT etkinliği katılımcılara hangi imkânları sunuyor? 
 • Networking için en ideal yer. Açılış seremonisinden kapanışa kadar çok sayıda proje sahibi ile tanışma ve kartlaşma fırsatı yakalarsınız;
 • ICT ve benzeri programlara nasıl proje sunulur, uzmanlardan bunu öğrenme imkânı sağlarsınız;
 • Avrupa Komisyonu Bilgi Ofisi çalışanları ile tanışma ve soru sorma fırsatı sizi bekler;
 • Benzeri proje konusundaki uzmanlarla aynı mekânda toplanma imkânı AB Komisyonu çalışanları tarafından organize edilir ve aynı ortamda buluşarak fikir fırtınası yaparsınız.
 • Yüz yüze toplantı imkânı. Bu toplantılar elbette öncesinde organize ediliyor. Erken kayıt ve işe şimdiden başlamak önemli.
 • Etkinlik öncesi katılımcılarla online face2face (yüz yüze) tanışma ve tartışma imkânı. 
 • Panolara asılan proje fikirleri ve iletişim bilgilerini kaydetme imkânı.
ICT’nin geniş çerçevede kapsadığı çalışma alanları ise şöyle:
 • Yeni nesil bileşenler ve sistemler
 • Gelişmiş bilgisayar çalışmaları
 • Internet
 • İçerik ve bilgi yönetimi
 • Robotik
 • Mikro ve nano teknolojiler
İşletmeler, üniversiteler, araştırma merkezleri ve enstitüler Horizon 2020 programına sunacak bir projeleri olmasa bile Avrupa Komisyonu'nun yılda bir sunduğu bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli. Çünkü etkinlik sadece proje sahiplerine değil, projelere katkı sağlayabilecek, ortak olabilecek kurum ve kuruluşlara da açık.  
 
Etkinliği @ICTproposerEU ile twiterdan takip edebilir ve #ICTpropday hashtag’i le tartışmalara şimdiden dahil olabilirsiniz. Kayıt ve süreçle ilgili daha fazla bilgiyi komisyon sayfasından alabilirsiniz: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/ict-proposers-day-2017
 

Fatih ÖNCÜ

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri