ICT Günü ve KOBİ’leri Bekleyen Fırsatlar

Avrupa Birliği’nin KOBİ’lere sunmuş olduğu fırsatları zamanla size aktarıyorum. Tarımdan hayvancılığa, çevreden enerjiye, bilişimden teknolojiye, eğitimden istihdama, AR-GE’den inovasyona geniş yelpazede çalışma ve projelere Avrupa Birliği mali destek sağlıyor. Bu destek genelde iki türlü oluyor. Projeniz var, projenize ortak buluyor ve AB birimlerine sunuyorsunuz veya projeniz yok, fakat olan projeye ortak oluyorsunuz. Her iki durumda da sürecin içine giren KOBİ kazanıyor.
 
ICT Proposers’ Day (Information&Communication Technologies) yani Bilgi ve İletişim Teknolojileri Teklif Sahipleri Günü her yıl Avrupa’nın bir şehrinde düzenlenen bir proje pazarı etkinliğidir ve genelde 2 gün sürer. Bilgi, iletişim ve teknoloji alanında projesi olan KOBİ’ler, işletmeler, üniversitelerden araştırmacılar bu etkinliğe katılır ve projelerine ortak ararlar.
 
AB fonlarının genelinde ortaklık, olmazsa olmaz şartıdır. Özellikle ICT, AR-GE, İnovasyon bazlı projelerde ortaklık zorunludur. Bu zorunluluğu ya internet üzerinde belirli zeminlerde arayarak ya da ICR Günü gibi etkinliklere katılarak bulursunuz. Bu çerçevede bilgi, iletişim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren işletmeler için ICT Günü ciddi bir fırsattır. Bu fırsat sadece bu sektörde faaliyet gösteren işletmelere sunulmuyor. Mesela hastaneler, eğitim kurumları, tarım, çevre gibi sektörleri de ilgilendirebilir. Sağlık alanında yapılan bir yazılım veya teknolojik değişiklik hastaneleri; çevre ve enerji alanında yapılan bir yazılım projesi çevre ve enerji işletmelerini ilgilendirebilir.
 
2016 yılının ICT Günü 26-27 Eylül’de Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenecek. ICT Günü’ne en son 2012 yılında Varşova’da katılmıştım. 2 günlük etkinlik sonunda 150 kişiyle görüşme fırsatımız oldu ve 50’ye yakın proje sahibiyle daha sonrasında iletişimiz oldu. Bu etkinlikten geriye kalan en önemli iki olay Türkiye’den bir işletmenin 2 projeye ortak olmasıydı. 
 
Etkinliğe de zaten danışmanlığını yaptığım o işletme için katılmıştım.
 
Etkinlik öncesi kaydınızı yaptırıyorsunuz, projeniz varsa projenizin özetini yayınlıyorsunuz, ilgi görenler sizden 15 dakikalık randevu alıyor; projeniz yoksa ilgi duyduğunuz proje sahibinden 15 dakika randevu alıyorsunuz ve etkinlik günü görüşüyorsunuz. Boş zaman ve kahve, yemek molalarında ve/veya kaldığınız otelin lobisinde proje sahipleriyle kart alış-verişinde bulunup görüşme işini e-mail üzerinden sonrasına bırakıyorsunuz.
 
Kısaca ve özetle mevcut projelere olmak için ICT Günü KOBİ sahiplerinin kaçırmaması gereken bir fırsat.

Fatih Öncü

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri