Avrupa Birliği ve Kültürel Projeler

Avrupa Birliği’nin (AB) kültürel ve sanatsal anlamda en kapsamlı fon programı “Creative Europe”dur.  2014-2020 dönemini kapsar ve toplam bütçesi 1.46 milyar Euro’dur. “Creative Europe”, 2007-2013 dönemi “Culture Programme” ve “Media Programme”in devamıdır.

Kültürel projeler, görsel-işitsel (TV-radyo) projeler, kültürel alanda faaliyet gösteren sektörler arası iş birliği (yeni iş modellerine ilişkin deneyim paylaşımı ve uluslararası politika geliştirilmesi alanlarında iş birliğinin teşviki), film, belgesel, sinema gibi yapımların dağıtımı, film festivalleri programın desteklediği projeler arasında yer almaktadır.

Programın amacı;
  • Kültür ve diğer yaratıcı sektörlerin, dijital çağın ve küreselleşmenin fırsatlarından yararlanmasını desteklemek,
  • Sektörlerin ekonomik potansiyeline, sürdürülebilir büyümesine, istihdama ve sosyal entegrasyona katkı sağlamak,
  • Avrupa’nın kültür ve medya sektörlerinin yeni uluslararası fırsatlara, pazarlara ve kitlelere ulaşmasına yardımcı olmak.
28 AB üyesi ülkede faaliyet gösteren sektör temsilcilerine ilave olarak EFTA ülkeleri (Norveç, İzlanda), diğer Avrupa ülkeleri (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Gürcistan, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna) programdan faydalanabiliyor.

Programdan kültürel ve medya alanında faaliyet gösteren tüm KOBİ’ler ve işletmelerin yanı sıra STK’lar, üniversiteler ve belediyeler faydalanabiliyor.

Programı ve açık çağrıları Kültür Bakanlığı sayfasından veya AB Komisyonu Kültür sayfasından takip edebilirsiniz.
 

Fatih Öncü

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri