Yatırıma Destek Portalı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, yakın zamanda www.yatirimadestek.gov.tr internet sitesini, yatırım yapmak ve fikrini ticarileştirmek isteyenlerin hizmetine sundu. Hibe, teşvik ve desteklerin tek platformda sunulduğu sitede yer alan "Soru-Cevap" sayfasından, kalkınma ajanslarında görevli Yatırım Destek Ofisi uzmanları tarafından yanıtlanan sorulara da ulaşılabiliyor. 

Portaldaki temel başlıklar ve açıklamaları aşağıdaki şekilde yer alıyor:

  • Soru-Cevap: Kalkınma ajansları bünyesinde 81 ildeki yatırım destek ofislerinde görev alan ajans uzmanları tarafından güncel yatırım teşvik sistemi, hibe ve desteklerle ilgili olarak sorulan sorular cevaplanmakta; verilen cevaplar konuya, ile ve zamana göre filtrelenebilmektedir. Ortalama cevap süresi 1 günden azdır.

 Örnek Soru:  Sakarya-Pamukova'da topraksız çilek serası kurmak istiyorum. Devlet desteği var mı, varsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor, adım adım                 ne yapmalıyım?

Örnek Cevap: Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ uyarınca yürütülen Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında modern sera yapımına yönelik projeler de desteklemektedir. Şu anda program başvuruya açık olmamakla beraber, yeni çağrı döneminde bu destekten faydalanabileceğinizi düşünmekteyiz. Bunun dışında, 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında yürütülen Yatırım Teşvik Sistemi, asgari 5 dekar kapalı alanı bulunan sera yatırımları en az 1 milyon TL yatırım yapılması koşuluyla Genel Teşviklerden yararlandırmaktadır (Bölgesel Teşviklerden yararlanmak için asgari kapalı alan şartı 20 dekardır). Genel nitelikli Yatırım Teşvik Belgesi ile aşağıdaki teşvik unsurları sağlanmakta olup, hibe desteği ise sağlanmamaktadır.

  • Teşvik Robotu: Yatırım teşviklerini hesaplama uygulamasıdır. US-97 kodu veya tanımı ile arama yapılmaktadır. Yatırım yapılacak sektör ve yatırım yerine göre teşvikler gösterilmektedir.
  • Yatırım Fırsatları: Kalkınma ajansları tarafından bölgelerindeki iller için hazırlanan çeşitli konularda yatırım ön fizibiliteleri listelenmekte; sektör, hedef ülke, yatırım tutarı, il ve kalkınma ajansı bazında arama yapılabilmektedir. Güncel durumda 200’e yakın ön fizibilite çalışması yer almaktadır.

Örnek ön fizibilite raporları: İzmir İli İnvertör Üretim Tesisi Ön Fizibilite Raporu, Kırşehir İli Et Entegre İşleme Tesisi Ön Fizibilite Raporu, Karabük İli Termal Otel Ön Fizibilite Raporu

  • Yatırımcı Sözlüğü: Yatırım ve ilgili konularda 350 kavramın anlamı açıklanmaktadır.

Örnek kavram: Brownfield Investment, mevcut durumda faal olan bir tesis ya da firmayı satın alma veya kiralama biçiminde gerçekleşen bir doğrudan yabancı sermaye yatırım türüdür.

  • Faydalı Linkler: Yatırım ve ilgili konularda faydalanılabilecek diğer internet sitelerinin linkleri bulunmaktadır.

Örnek: Kalkınma Kütüphanesi (www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı 26 kalkınma ajansının hazırlamış olduğu dokümanlara, tek bir web sayfasından kolayca ulaşmanızı sağlayan interaktif internet sitesidir.

  •  E-Bülten: İnternet sitesine kaydolunarak güncel destek duyurularının elektronik posta ile alınabilmesi mümkündür.
  • Güncel Destek Duyuruları: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, KOSGEB, TÜBİTAK, SGK, İŞKUR, Ticaret Bakanlığı, Türk Eximbank, Tarım ve Orman Bakanlığı, TKDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı vb. diğer kurumlar tarafından hibe, teşvik ve destekler hakkında bilgilendirmelerin, desteklerden yararlanma koşullarının yer aldığı bölümdür.

                                                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                                                   Sena Gürsoy

Uzman Hakkında

Sena Gürsoy
Teşvik ve Hibe Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversiteden Kamu Yönetimi-Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2002 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde İl Planlama Uzman Yardımcısı olarak başlayan Gürsoy, 2005’te İl Planlama Uzmanlığı’na atandı. 2008 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı’nda çalışan Sena Gürsoy, ajansın farklı birimlerinde uzman ve birim başkanı olarak görev yaptı, Genel Sekreterlik görevini vekâleten yürüttü. İyi derecede İngilizce bilen Gürsoy, evli ve bir çocuk babası.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri