Temmuz 15 Milyon İçin Zam Ayı

Her yıl temmuz ayı Türkiye’de kamu çalışanları ve emekliler için zam ayı olarak bilinir. Yılda iki kez maaş artışı yaşayan 11,5 milyon emekli ve 3 milyona yakın kamu çalışanı ocak ayının dışında Temmuz’da da zam alırlar. Bu zamlar çalışanların ve emeklilerin kurumlarına göre farklılıklar gösterir.

Eski adıyla SSK ve BAĞ-KUR kurumlarından emekli olanlar aralık ayı ile temmuz ayı arasında oluşan 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki değişim kadar zammı maaşlarında görürler. Bu oran da 3 Temmuz’da açıklanan haziran ayı enflasyonu ile birlikte kesinleşir ve bu oran kadar zam yapılır.

Kamu çalışanları ve Emekli Sandığı emeklileri ise iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen zam oranları kadar maaş artışını temmuz ayında alırlar. Ayrıca oluşan enflasyon rakamına göre eğer bir fark oluşmuşsa bu da zam oranlarına ilave edilir.

Bu yıl yani 2017 yılının ikinci zamları da temmuz ayı ile birlikte belirlendi ve ücretlere ilave edilmeye başlandı. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin bu ayki maaşlarına Tüketici Fiyat Endeksi’nde oluşan 6 aylık değişim kadar yani yüzde 5.89 oranında zam eklendi. Bu artış Ocak 2018 tarihine kadar alınacak maaşlarla birlikte ödenecek. Ocak 2018 tarihinde ise yeni bir zam oranı ortaya çıkacak. Maaşlardaki bu artış emeklilere verilen ek ödeme rakamlarını da yükseltti. Emeklilere çıplak maaşlarının yüzde 4’ü kadar da ek ödeme veriliyor.

Emekli Sandığı emeklileri ve memurlar ise daha önce toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen temmuz zammını yani yüzde 4 oranında artışı bu ay maaşlarında gördüler. Bu yıl oluşan enflasyon oranı ocakta bu kesime verilen yüzde 3’lük zammın üzerinde çıktığı için de ayrıca fark ödenmesi gündeme geldi. Aralık ile temmuz arasındaki 6 aylık enflasyonun yüzde 3’lük zamdan sonraki farkı yüzde 2.92 olarak belirlendi. Böylece kamu çalışanları yani memurlar ile Emekli Sandığı emeklileri temmuz ayında yüzde 6.92 oranında zam aldılar.

Bu oranlara bakıldığında ocak ayında verilen zamlarla birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin 2017 yıllık zamları kümülatif olarak 10.9 olarak gerçekleşti. Emekli Sandığı ve memurların yıllık zamları ise kümülatif olarak yüzde 10.1 oldu.

Bu sonuçlara göre Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan en düşük maaşlar da şöyle oluştu: Aile yardımı dahil edildiğinde en düşük memur emeklisi maaşı 1.750 liradan 1.871 liraya çıktı. En düşük memur maaşı ise 2.558 liradan 2.721 liraya yükseldi. En düşük SSK emeklisi maaşı 1.402 liradan 1.485 liraya, en düşük BAĞ-KUR emeklisi maaşı 1.256 liradan 1.330 liraya çıktı.

Ağustos ayında ise önümüzdeki iki yılın toplu sözleşme görüşmeleri yapılacak. Bu görüşmeler sonunda Emekli Sandığı emeklileri ile memurların 2018 ve 2019 yıllarında alacakları 4 ayrı zam oranı belirlenecek.
 

Faruk ERDEM

Uzman Hakkında

Faruk Erdem
Emeklilik ve Sigorta

Faruk Erdem, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında başladığı gazeteciliğe birçok gazete, televizyon, radyo ve haber ajansında devam etti. Hâlen Takvim Gazetesi’nde Ekonomi Müdürü olarak görev yapan Faruk Erdem aynı zamanda Sabah ve Yeni Asır gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, A Haber televizyon kanalında her sabah ekonomi gündemini yorumlamaktadır. Ayrıca A Para kanalında her cuma akşamı yayınlanan çalışma hayatı, vergi, tüketici hakları ve sosyal güvenlik konularını içeren “Bize Sorun” adlı bir programın da yorumculuğunu üstlenmiştir. Erdem, bir dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Hayatı Danışma Kurulu üyeliği de yapmıştır. Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Faruk Erdem, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Emeklilik sistemlerini konu alan “Ah Bir Emekli Olsam!” isimli kitabın da yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri