Evde Çalışanlara Yeni Sigorta Primi

Son yıllarda ailelerde eşlerin her ikisinin de çalışma oranı giderek artmaya başladı. Özellikle kadınların iş hayatında daha çok yer almaları üzerine başta çocukların bakımı olmak üzere ev işlerinde daha çok yardımcı ihtiyacı ortaya çıktı.

Ev işlerinde kısmi süreli temizlik, çocuk bakımı, hasta bakımı gibi işlerde yardımcı elemanlar çalıştırılıyor. Evlere haftada bir gündelikçi dediğimiz temizlik işleri yapan çalışanlar geliyor. Hatta varlıklı aileler çocuk bakımında yabancı uyrukluları da tercih ederek çocuklarının farklı bir dil öğrenmesini de sağlamış oluyor.

Ev işlerinde çalışanlar, sosyal güvenlik alanının da konusu hâlindeler.

Çalışanlar açısından baktığınızda ev sahipleri yani bu kişileri evlerinde çalıştıranlar, birer işveren hâlini alarak sigorta yapmak ve prim ödemek durumundalar. Bu işlemler yapılmadığında ciddi para cezaları da geliyor.
 
Gündelikçi ve bakıcıların primleri hesaplanırken 10 gün önem kazanıyor. 9 gün çalışan bir gündelikçi için prim daha az olurken 10 gün ve daha fazla çalışanlar için asgari ücret devreye giriyor. Örneğin haftada bir gün temizliğe gelen bir çalışanınız için ödeyeceğiniz prim 4 gün olarak belirleniyor.

10 günden az çalışan gündelikçi ve bakıcılar için SGK'ya bir SMS atarak bile sigorta işlemlerini başlatabiliyorsunuz. Yine e-devletten de bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Burada ödenecek prim oranı yüzde 2 olarak hesaplanıyor.
 
10 Günden Az Çalışanın Prim Hesabı

Brüt asgari ücret                                2.943 TL
1 Günlük ücret                                   98.10 TL
1 Günlük ödenecek prim                    1,96 TL
9 Günlük ödenecek prim                    17,95 TL
 
Eğer bakıcı ve gündelikçiniz 10 gün ve üzerinde çalışıyorsa bu kez primi asgari ücret üzerinden hesaplanıyor ve devreye uzun vadeli sigorta kolları giriyor. Yüzde 34,5 oranındaki primleri gerçek kişi işverenler tarafından ödeniyor. Bu primin %20’si uzun vadeli sigorta kolları, %12,5’i genel sağlık sigortası, %2’si iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası primidir. Bu arada işverenlere sağlanan prim teşviklerinden de yararlanılıyor. O zaman bu oranlar düşüyor.
 
10 Gün ve Üzerinde Çalışanın Prim Hesabı

Brüt asgari ücret                    2.943 TL
1 Günlük asgari ücret             98,10 TL
10 Günlük ücret                      981 TL
10 Günlük prim miktarı         338.45 TL

Son yıllarda ailelerin birçoğu ev işlerinde ve çocuk bakımında yabancıları da tercih ediyor. Yabancılarda 10 günden az sigortalı olma durumu kabul edilmiyor. O yüzden 10 günden fazla süreli sigorta işlemi yapılıyor. Maaş ise en az asgari ücret olarak bildiriliyor. Yabancı işçiler iş güvencesi ve diğer konular bakımından Türk vatandaşlarıyla aynı haklara sahip. Yani izin, tazminat, işten ayrılma, hastaneden yararlanma gibi uygulamalar yürürlükteki İş Kanunu'na göre yapılıyor. Yabancıların çalışma izinleri olmaksızın çalışmaları durumunda ise ağır para cezaları uygulanıyor. Burada ceza hem işçinin kendisine hem de çalıştırana kesiliyor.
 

Uzman Hakkında

Faruk Erdem
Emeklilik ve Sigorta

Faruk Erdem, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında başladığı gazeteciliğe birçok gazete, televizyon, radyo ve haber ajansında devam etti. Hâlen Takvim Gazetesi’nde Ekonomi Müdürü olarak görev yapan Faruk Erdem aynı zamanda Sabah ve Yeni Asır gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, A Haber televizyon kanalında her sabah ekonomi gündemini yorumlamaktadır. Ayrıca A Para kanalında her cuma akşamı yayınlanan çalışma hayatı, vergi, tüketici hakları ve sosyal güvenlik konularını içeren “Bize Sorun” adlı bir programın da yorumculuğunu üstlenmiştir. Erdem, bir dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Hayatı Danışma Kurulu üyeliği de yapmıştır. Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Faruk Erdem, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Emeklilik sistemlerini konu alan “Ah Bir Emekli Olsam!” isimli kitabın da yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri