Portekiz’e İhracat Fırsatı

Dünyanın dört bir yanında iş yapan Türk müteahhit firmaları için Ekonomi Bakanlığı tarafından güzel bir çalışma yayımlandı. Ekte tam metnini bulabileceğiniz bu çalışma ile Portekiz’in önümüzdeki dönemde yapacağı yatırımlar sıralanarak Türk müteahhit firmalarının bilgisine sunulmaktadır.
 
Yurt dışı müteahhitlikte ustalık dönemi yaşayan bir sektör oluşmuş durumda ülkemizde. Ziyaret ettiğiniz birçok ülkede Türkler tarafından yapılmış pek çok yol, havalimanı, kamu binası, demir yolu liman gibi mega yapılar görmeniz mümkün artık. Turist rehberlerinin Türk olduğunuzu öğrendiğinde “Burayı Türkler yaptı, şurayı Türkler yapıyor.” gibi ifadelerini duymaya başlamışsınızdır siz de.
 
İhracat rakamları incelendiğinde Türkiye ihracatının %1’ini tek başına yapan müteahhit firmalara rastlayabiliyoruz. Bu firmaların proje araştırma bölümleri tabii ki birçok ülkede proje araştırmaktadırlar. Fakat bu ciddi maliyet ve ekip gerektirdiğinden Ekonomi Bakanlığı burada yol gösterici, yönlendirici bir çalışmayla firmalara destek ve öncü olmuş.
 
Türk müteahhitlik firmalarının önümüzdeki 5 yıla yönelik planlarına Portekiz’i de koymaları bir fırsat yakalamaya dönüşebilir. Ekonomi Bakanlığı’nın bu çalışmasını bakan ziyaretleriyle, satım heyetleriyle destekleyeceği de öngörüldüğünde önümüzdeki süreçte Portekiz, Türkiye ihracatı için bir fırsat vadetmektedir.
 
En çok ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında Portekiz’in olmayışı pazar çeşitlemesine gidilmesi açısından da bir alternatif oluşturmaktadır.
 
Türk müteahhit firmalarının yaptığı Portekiz limanlarında, yollarında, alanlarında görüşmek dileğiyle…
 

Ali KARTAŞ

Uzman Hakkında

Dr. Levent Özkardeş
Dış Ticaret

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2014 yılında ABD’de Boston Üniversitesi Çokuluslu Ticaret Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 2020 yılında Yaşar Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’nda, “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün (YYS) Firmaların Rekabet Yapısına Etkisi”ni konu alan tez çalışması ile tamamladı.

Meslek hayatına 2001 yılında gümrük müfettiş yardımcısı olarak başladı; 2005 yılında gümrük müfettişliğine, 2012 yılında da gümrük başmüfettişliğine atandı. Mesleğinde 18 yılı geride bıraktığı 2019’da başmüfettişlik görevinden ayrılarak önde gelen bir gümrük müşavirliği firmasında genel koordinatör olarak çalıştı. Özkardeş, 2021 yılı itibari ile kurucusu olduğu gümrük, dış ticaret denetim ve danışmanlık firması bünyesinde gümrük ve dış ticaret alanlarında eğitim, danışmanlık ve denetim hizmetleri vermekte, aynı zamanda yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği yapmaktadır. Ayrıca Yaşar Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak gümrük ve dış ticaret dersleri vermektedir.

İyi derecede İngilizce ve Almanca bilen, birçok dergide makaleleri yayımlanan, dış ticaret ile ilgili panellere konuşmacı olarak katılan Levent Özkardeş, dış ticaret ve gümrük alanlarında uzmanlaşmıştır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri