Alıcı Karakterleri (Persona) Yaratmak

Web sitesi geliştirirken, potansiyel ve mevcut müşterilere neler sunulacağına hazır olmak için yapılabilecek bir çalışma da “persona” yaratmaktır.
 
Persona; ideal müşterilerinizin kurgusal/hayali bir temsilidir. Gerçek müşteri demografik bilgisine, online davranışlarına, kişisel tarihlerine, motivasyon ve kaygılarına dayanır. Müşteri demografisi, davranışları ve firmanın müşterilerinin motivasyonları ve çözmek zorunda oldukları sorunlara ilişkin algılarının bileşiminden oluşur. Alıcı personası;
  • Ne türden içerik gerektiğine,
  • İçeriğin ton, stil ve dağıtım stratejilerini belirlemeye,
  • Yazılması gereken konu başlıklarını ve
  • Müşterilerin bilgiyi nereden aldıkları ve nasıl kullanmak istediklerini anlamaya
yardımcı olacaktır. Alıcı personası için müşterilerle, potansiyel müşterilerle satış ve müşteri hizmetleri bölümlerinizin çalışanları ile görüşmeli ve mülakat yapmalısınız. Anket gönderme veya kendi araştırmanızı yapmanız da diğer yollardır.
 
Zeynep İyiler

Uzman Hakkında

Dr. Levent Özkardeş
Dış Ticaret

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2014 yılında ABD’de Boston Üniversitesi Çokuluslu Ticaret Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 2020 yılında Yaşar Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’nda “Ticaretin Kolaylaştırılması Uygulamalarının Firmaların Rekabet Yapısına Etkisi: Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Üzerine Bir Araştırma” konulu tez çalışması ile tamamladı.

Meslek hayatına 2001 yılında gümrük müfettiş yardımcısı olarak başladı; 2005 yılında gümrük müfettişliğine, 2012 yılında da gümrük başmüfettişliğine atandı. 2019 yılında, 18’inci meslek yılında başmüfettişlik görevinden ayrılarak önde gelen bir gümrük müşavirliği firmasında genel koordinatör olarak göreve başladı. Aynı zamanda Yaşar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak gümrük ve dış ticaret dersleri de vermektedir.

İyi derecede İngilizce ve Almanca bilen, pek çok dergide makaleleri yayımlanan ve dış ticaret ile ilgili panellere konuşmacı olarak katılan Levent Özkardeş, dış ticaret ve gümrük alanlarında uzmanlaşmıştır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri