Yine, Yeniden Altın

USD/TRY’de yaşanan Ocak-Şubat 2017 ters hareketleri ve TCMB’nin sıkı duruşu sonrası 2016 yıl sonu için yeniden üzerinde durmaya başladığımız altın fiyatları yavaş yavaş küresel gündeme oturmaya başlıyor. Dolar/TL hareketlerini takip etmekte zorlanan çoğu yatırımcımız kurdaki değişimleri anlamakta güçlük çektiğinden, altın fiyatları üzerinden yatırım tavsiyesi vermeye devam ediyorum.

Temel olarak bakıldığında global piyasalardaki Trump belirsizliği ve sonucunda FED tarafında oluşan kafa karışıklığı ile ABD doları reel faizinin destekleyici konumu altın fiyatlarının arkasındaki itici güç. Başkanlığa seçildiğinden bu yana hâlen net bir ekonomi politikası ortaya koymuş olmayan ABD Başkanı’nın yarattığı belirsizlik ve küresel ABD dolar endeksindeki kararsızlık FED üyelerinin de kafasını karıştırmakta diyebiliriz. Bu temelden hareketle altın fiyatlarının yanında diğer ilişkili ürünler olan İsviçre frangı (CHF) ve Japon yeni (JPY) hareketleri de keza kendi iç dinamiklerindeki belirsizlikle altın fiyatlarına destek sağlamaya devam ediyor.
 
Temelde bu kadar sağlam sebeplere sahip altın için sürekli konuşulan tehlike FED faiz artışı. Bu noktada net olarak bilinmesi gereken ise altın fiyatlarının nominal faizlerden değil reel faizler üzerinden beslendiği, yani FED’in faiz artışı ve hızı diye sürekli konuşulan husus nominal faizler. Reel faiz olgusunu belirleyen sebep ise enflasyon dinamiklerinden ve kur hareketlerinden geçiyor. Güçlü bir ABD doları enflasyon geçişini yavaşlatmaya devam edeceğinden, ABD doları endeksindeki belirsizlik Trump politika belirsizliği ile FED’in de elini yavaşlatmasına sebep olmakta. İşte bu geçiş süreci altın fiyatlarının potansiyelini sürekli korumasında etken.
 
Teknik açıdan baktığımızda ise külçe altın fiyatları hâlihazırda kur etkisini zaten içinde barındırıyor. Bu da bireysel yatırımcılarımızın hem kur tarafındaki hareketlere hem de global temel belirsizliğe yatırım yapmalarını sağlıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz sene yine bu zamanlar altın gram/TL için verdiğimiz hedefleri Ocak 2017’de yakalamış olduk. 2016 yılının altın gram cinsi 145 TL olan hedef fiyatını, şimdi 2017 yılı için 158 gram/TL seviyesine çıkartıyoruz. Bu hedef külçe bazında yaklaşık 5.000 TL civarına, çeyrek altın olarak ise 260 TL seviyelerini ifade etmektedir. Altın gram ve külçe cinsi teknik analiz herhangi bir Dolar/TL seviyesine göre çizilmediğinden kurda oluşabilecek sert yukarı-aşağı hareketler global altın fiyatları ile iç içe geçmiş şekilde getiri olarak bireysel yatırımcılarımıza yansımaktadır, yansıyacaktır.
 
K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri