Varlık Sınıfları ve Faiz Dengesi

Varlık Sınıfları ve Faiz Dengesi
 
2010 senesinden bu yana varlık getirilerini incelediğimizde ve TCMB’nin hazırladığı konut, enflasyon endekslerine de baktığımızda altın gram fiyatlarının nominal getirilerde önde olduğunu görmekteyiz. Bu sayfalarda sürekli altın fiyatlarına vurgu yapmamız ve dönemsel olarak hem dolar/ons hem de gram/ TL tarafında hedef fiyatları gündeme getirmemizin arkasında gram altının getiri performansı da yatmaktadır. Türk yatırımcısının geleneksel olarak tercih ettiği vadeli mevduat ve konut istatistiklerine nazaran altının son 8 senedeki getirisi yıllık nominal bazda %25’leri bulmakta. 2010 senesinin başında 52-53 TL olan gram altın fiyatı, 2018 Ocak ayında 160 TL seviyelerinde ve Kasım 2017’de 165 TL’ye kadar da ulaşmıştı. Aynı çerçeve içerisinde Türkiye konut istatistiklerine baktığımızda ise 2010 yılında 100 olan TCMB hedonik konut endeksi 2017 Ekim ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde 212, İstanbul içinse 260. Bu durumda 8 senelik kümülatif ortalama nominal artış Türkiye geneli için %112, İstanbul için %160. Getirileri yıllığa çevirdiğimizde Türkiye genelinde konutun nominal artışı yaklaşık %15, İstanbul için yaklaşık %20 seviyesinde. 2010 yılından 2017 yılı sonuna kadarki dönemde enflasyon genel endeksi ise 174’ten 327’ye gelmiş durumda. Bu da ortalama fiyat seviyesindeki artışın %10-%11 bandında olduğunu gösteriyor.

Türk yatırımcısının konut dışında ağırlıklı tercihi olan vadeli mevduatta 2010 yılı başında 1 aylık vadeli mevduat faizinin %7.66, tüm TL mevduatlarındaki ortalama faizin %8.75 olduğunu görüyoruz. 2017 yılının sonlarına gelindiğinde ise faizler ortalamada sırasıyla %11.24 ve %12.04. Vadeli mevduat tercihinin hemen hemen birebir takip ettiği görülen enflasyon genel görünümüne karşın, reel getirilerin %1 civarında olduğunu görüyoruz. Diğer bir varlık sınıfı olan hisse senedi endeksinde getiri performansı vadeli mevduattan ayrışarak konut fiyatlarının getirisine yakınsamakta. 2010 yılı başında 52 bin seviyelerinde olan BIST-100, 2017 sonlarına doğru 115 bin seviyelerindeydi. 8 yıllık nominal kümülatif getiri %110-%115 seviyelerinde, yıllık bazda bu durum Türkiye genelindeki konut fiyat ortalama getirisinde olduğu gibi yaklaşık %15. Bir diğer yatırım tercihi olan dolarda ise gerçekleşmeler gram altın fiyatına en yakın olan getiri seviyesinde. 2010 yılına 1.50 seviyelerinde başlayan dolar/TL, 2017 sene sonuna doğru 3.70-3.75 bandındaydı. Bu durumda yıllık nominal getirisi %18-%19 seviyelerinde.

Yatırım ürünlerinin 8 yıllık performans dağılımını özetlemek gerekirse;

Yıllık nominal bazda
  • Gram altın %25
  • İstanbul konut fiyatları %20
  • Dolar/TL %18-%19
  • BIST-100 %15
  • Türkiye konut fiyatları %15
Yıllık genel fiyat gelişiminin %10-%11 bandında olduğunu düşünürsek, vadeli mevduat tarafının da ABD ve Euro bölgesindeki faiz gelişmelerine paralel olarak yükselme olasılığının arttığını varsaydığımızda vadeli mevduat faizlerinin yatırım ürünlerinin performans ortalamasına yakınsama olasılığının yükseldiğini de söyleyebiliriz kanımca. Bu durum varlık sınıflarının getiri performansında yavaşlamaya da sebep olacaktır ve ortalama varlık getirisi %18,5’lerden aşağıya doğru gelebilecektir. Bu durumda TL ortalama faizleri %15 civarında diğer varlık sınıf getirileriyle dengelenebilir görünüyor. 2017 yılının son yazısında petrol fiyatlarına ve ABD faizlerine dikkat çekmiştik, bu bağlamda varlık sınıflarındaki dağılımı yeniden değerlendirmekte ve denge noktasına doğru hareketleri takip etmekte fayda var diye düşünüyorum.
 

K. Dağhan GÖKÇE

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri