Şubat, Şabbat, Sebat

Şubat ayına girilirken İran’ın ve Lübnan-Suriye-Yemen hattının giderek ısınmaya başladığını görüyoruz. Öyle ki artık İran açıktan Yemen’deki Husilere desteğini gösterirken Pakistan’a füze atabiliyor, Kuzey Irak’taki Mossad yerleşkelerini vurabiliyor ve tüm bunları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın desteğini alarak yapabiliyor. Tüm bu gelişmeler Ukrayna-Rusya savaşı sürerken, Anglosaksonların Ukrayna’ya limitsiz silah ve maddi yardımı devam ederken oluyor. Makro-ekonomik etki anlamında ise kritik ticaret geçiş rotası olan Babülmendep Boğazı küresel tedarik zinciri üzerinden petrol fiyatlarını ve temel enflasyon dinamiklerini tehdit ediyor. Hatırlanacağı üzere Covid pandemi döneminde de benzer şekilde küresel tedarik zinciri Çin kaynaklı tehdit altında kalmış ve enflasyon kontrolden çıkmaya başlamıştı.

Tekrar günümüze döndüğümüzde, sanırım anlatmaya çalıştığımız saflaşma jeopolitik anlamda daha da görünür hâle gelmiştir. Yanı sıra küresel ticaret dengeleri ve tedarik zinciri akışı da Babülmendep Boğazı ve Süveyş Kanalı hattından ağırlıklı olarak ilerlediğinden dolayı makro-ekonomik anlamda haritada ticaret rotaları, kuzey-güney hattı da net olarak anlaşılabilir.

Saflar ve hatlar bu kadar net hâle gelmişken, NATO-Rusya ekseninde Putin, Pandora’nın kutusunu açtı diye yazdığımızdan bu yana Türkiye’nin küresel ölçekte giderek daha da kritik bir rol alması da sanırım daha iyi görülebiliyordur. Yine hatırlanacağı üzere Osmanlı İmparatorluğu Akdeniz’i Türk gölüne çevirdiğinde Batı dünyası yeni ticaret rotaları oluşturarak ve Ümit Burnu’nu bularak jeo-ekonomik anlamda dönemin değişmesini sağlamıştı. Akabinde üç yüzyıl sonra Osmanlı İmparatorluğu dağıldığında da geride donmuş ihtilaflar olarak adlandırdığımız Kıbrıs, Arap Yarımadası, Balkanlar, Kuzey Afrika, Kafkasya ve Kırım gibi alanlar kalmıştı. Tarih tekerrürden ibaret değil ama kafiyelidir denmesinin sebebini bir kez daha 2024 yılında görebiliyoruz ve yapbozun Türkiye aleyhine dağılan ve dağınık kalmış parçalarının yine, yeniden yapboz tahtasında dizilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Şubat ayı başta olmak üzere Türkiye adına zor kararlar almak durumunda kalabiliriz lakin esas olan girdiğimiz yolda azimle, kararlılıkla yürümeye devam etmektir.

Dr. K. Dağhan Gökçe

30.01.2024

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri