Son Bir Kritik Yıl: 2024

2023 yılının son ayına son yıllarda olduğu gibi küresel belirsizlikler içerisinde giriyoruz. Ukrayna savaşı ile yeniden başlayan belirsiz duruma ve donmuş ihtilaflara 2023 yılında Filistin meselesi ile bir yenisi eklenmiş oldu.

ABD'nin İsrail'e desteğinin sürmesi ile kilitlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi belirsiz konjonktürün aşılmasını engelliyor. Benzer Güvenlik Konseyi kilitlenme durumu Ukrayna konusunda Rusya ve Çin vetoları ile yine aşılamamıştı. Dünya düzeninin çatısı konumundaki BM Güvenlik Konseyi’nin bu durumu aslında çoktandır küresel çapta oluşan saflaşmanın somut bir göstergesi diyebiliriz lakin Birleşmiş Milletler gibi uluslararası bir kurum II. Dünya Savaşı sonrası galip gelen ABD ve Rusya önderliğinde kurulmuştu, 2024 yılına girerken ABD ve Rusya arasındaki ayrışma bölgesel meseleler üzerinden giderek derinleşiyor. Yanı sıra I. Dünya Savaşı döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması ile donmuş ihtilaflara dönüşen Kıbrıs, Orta Doğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Orta Doğu meseleleri de var ve bu görüntü altında Türkiye iki taraf için de kritik önemde ve denge konumunda bulunuyor. Türkiye'nin izlediği denge dış politikası da keza bahsettiğimiz görüntünün kritik dönemeci, orta noktası ve hatta son halkası diyebiliriz.

Dolayısıyla 2025 yılına kadar Türkiye'nin dış politika ve makro-ekonomik bazlı duruşu kendi menfaati adına kendi politikalarını bağımsız olarak sürdürebilmesi açısından elzem ve umarım ki artık kritik olan son bir yıl kaldı...

Dr. K. Dağhan Gökçe

11.12.2023

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri