Küresel Petrol Fiyatları

Petrol fiyatları küresel çapta üretimden tüketime kadar tüm değer zincirindeki maliyetleri yakından etkileyebilecek emtialardan biridir. Aynı zamanda ham petrol fiyatı ABD Doları ile fiyatlandığından dolayı ABD Doları’nın değeri de reel kesimin maliyetlerini küresel çapta oldukça fazla etkileyebilecek konumdadır. Tabii petrol üretimi olmayan ya da yeterli üretimi olmayan ülkeler için durum maliyetler açısından daha da kritik hâle gelebilmektedir. Bahsettiğimiz bu durum oldukça temel bir gerçektir ve tarihsel olarak tüm ekonomik planlarda yer almaktadır. Tam da bu noktada önemli bir diğer husus ise petrol fiyatı ve emtialar ile ABD Doları ilişkisinden ötürü ABD Merkez Bankası Fed’in izlediği faiz ve kur politikasıdır. Zira Fed, ABD ekonomisinin hem makro-ekonomik gerçeklerine hem de dış politikasına göre faizlere yön vererek küresel ölçekte ABD Doları’nın değerine ve emtiaların fiyatlarına şekil vermektedir.

2020 yılının başlarında pandeminin global ölçekte hızla yayıldığı zamanlarda başta Fed olmak üzere tüm majör merkez bankaları, faizleri sıfır ve hatta altına çekme yarışına girmişlerdi. Dolayısıyla petrol fiyatları küçülme, aşırı daralma ve resesyon tehlikesi ile sıfıra hatta geçici olarak negatif değerlere kadar düşmüştü. İşte bahsettiğimiz tarihsel gerçekler ve yakın dönemdeki gelişmeler ışığında petrol fiyatları günümüzde pandemiden çıkış planı çerçevesinde 70-80 dolar bandında fiyatlanmaktadır. Yani başta ABD ekonomisi olmak üzere majör merkez bankaları ve ekonomiler pandemi öncesi makro ekonomik duruma geçiş hazırlıkları yapmaktadır. Bu hazırlıklar hem sıfır ve negatif faiz ortamından çıkış hem de arz-yönlü oluşan enflasyon baskılarının bastırılması amacını taşımaktadır.

Küresel sisteme yön veren ana emtia ve faiz politikaları baz aldığımızda da 2022 yılında ve ötesinde küresel ölçekte bir faiz ve enflasyon gerçeği ile ciddi anlamda karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Pandemiden çıkış aşamasında pandemi ve varyant gelişmelerine göre faiz artış hızı değişebilecekken emtia fiyatlarının seyri biraz da Orta Doğu’daki gelişmelere paralel şekillenecek. Lakin OPEC kontrolündeki bir piyasada petrol ve enerji fiyatlarının 50 dolar altına gelmesini beklemek oldukça düşük bir ihtimal olur. Hatta petrol fiyatları için 100 dolar seviyesinin konuşulduğu, küresel pandeminin normalleşmesiyle ve güçlü büyüme gerçekleriyle de karşı karşıyayız dememiz yanlış olmaz.

 

Dr. K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri