Kur riski üzerine teknik uyarı

Şubat ayı başından bu yana dip oluşumu içerisinde görünen Dolar/TL, şubat ayı küresel gelişmelerinin de etkisiyle 3.70-3.75 bölgesindeki teknik görüntüsünü tamamlamış oldu. Mart ortalarına doğru başlayan hareket ile de kritik seviyeler olan 3.94-3.98 bölgesine girdi. Bu esnada EUR/USD parite fiyatlaması ile DXY Dolar etkisinde kalan TL aynı zamanda jeo-politik ve dış politika üzerinden gelen risk fiyatlamalarına da maruz kalmış oldu. Enflasyon gelişmelerindeki baz etkili pozitif verilere ve TCMB’nin sözlü sıkı duruşuna rağmen TL diğer gelişmekte olan ülkelerden negatif fiyatlanmaya devam etti. Nisan başına geldiğimizde ise mart ayını tarihi yüksek seviye olan 3.95 üzerinde kapatmış oldu. Bu durum orta vadede TL adına oldukça kritik bir kapanıştı. Teknik oluşumlar adına tehlike arz edebilecek bu gelişme, 2018 3. ve 4. çeyrek içerisinde makro açıdan piyasayı sıkıntıya sokabilecek bir durum.
 
TL özelindeki bu fiyatlamalara ek olarak küresel piyasalarda da hareketli ve belirsiz günler hakim oldu ve daha da olacak görünüyor. Özellikle EUR/USD parite tarafındaki satış baskısı gelişmekte olan ülkeler genelinde baskı yaratacak bir unsur. 2018 2. çeyreğinde 1.20 seviyelerine çekilmesi daha olası görünen EUR/USD fiyatlamaları piyasalardaki genel dolar baskısını tetikleyebilecek önemli bir husus.
 
Sonuç olarak çift taraflı potansiyel olumsuz fiyatlamalar ile TL’nin de taşıma (carry) cazibesi sekteye uğramakta ve cari açığı fonlamada 2017 yılından bu yana ağırlık kazanan portföy girişlerinin de katkısı düşmekte. TL fiyatlamalarının sebepleri farklı görüşe sahip kesimlerce hâlihazırda tartışma konusu ancak kanımca önemli olan bundan sonra bizleri bekleyen riskler.
 
Teknik açıdan oluşuma baktığımızda;

2017 Ocak ayında görülen 3.94 zirvesi arkasından Eylül 2017’ye doğru gelen geri çekilme seviyeleri 3.39-3.40 bandındaydı. Maalesef ki faiz artışı cari açığı fonlamak adına gerekli olmuştu ve TCMB de geç de olsa hamle yapmak durumunda kalmıştı.
 
Arkasından ABD ile ilgili gelişmeler neticesinde Kasım 2017’de 3.94 geçilerek 3.98 görülmüştü. Ancak hem TCMB’nin faiz artışı yapacağına piyasalara sinyal vermesi hem de küresel piyasalardaki aşırı iyimserlik kurun yeniden 3.70’li seviyelere çekilmesini sağlamıştı.

Nisan ayına geldiğimizde ise 3.94-3.98 bölgesi test edilmiş ve aylık bazda zirve kapanış oluşmuştu.
 
Peki aylık 3.94 üstü kapanış ile TL’yi bekleyen riskler nedir?

Teknik formasyon oluşumu gereği %69 ihtimalle Dolar/TL’nin teknik hedefi 4.50 olarak görünmektedir. Zamanlaması ise teknik oluşum anlamında Eylül-Ekim 2018 tarihlerine kadardır. Bu oluşumun diğer olasılığı nedir diye baktığımızda ise; maalesef ki fonlama tarafında faiz artışının gerekliliği ve nisan ayını 3.94 altında kapatmak. Bu iki şart gerçekleşirse teknik fiyatlama bozulacaktır ve orta vadeli hedef ortadan kalkacaktır.
 
Ne kadarlık bir faiz artışı gerekli?

Hesaplamalarıma göre her 25 baz puanlık artış kurda %1’lik düşüşe denk geliyor.
 
Kurdaki güncel seviye 6 Nisan itibariyle 3.06-3.07 olduğuna göre ve teknik olarak 3.94’lere geri çekilmek gerektiğini düşündüğümüzde en az 50 baz puanlık bir artış nisan ayında gerekli görünmektedir.
 
Küresel piyasa şartlarını ve EUR/USD paritesinin teknik görünümünü düşündüğümüzde, hiç arzu edilmese de nisan ayında 50 baz puanlık bir artış elzem haldedir. Umarım TCMB bu sefer teknik açıdan gerekli aksiyonları almakta geç kalmaz, aksi durumda 2018 sonbahar aylarına doğru 4.50 seviyesi gündemde olacak görünüyor.
 
Dr. K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri